საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის ლევან დავითაშვილის ჩინეთში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ხელი მოეწერა „ურთიერთგაგების მემორანდუმს ჩინეთ-ევროპის სარკინიგზო ექსპრესისთვის სატრანსპორტო დერეფნების, ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის განვითარების შესახებ“. მემორანდუმში აღინიშნა, რომ მხარეები ერთობლივად იმუშავებენ შუა დერეფანში დამატებითი ტვირთების მოსაზიდად, მათ შორის, მარშრუტების ოპტიმიზების, ინფრასტრუქტურის განვითარებისა და სატრანსპორტო მომსახურების გაუმჯობესების გზით, აგრეთვე საბაჟო, სატრანსპორტო უსაფრთხოებისა და გაციფროვნების საკითხებზე თანამშრომლობის გაძლიერებით.
5-6 სექტემბერს, ბათუმში, ყირგიზეთის, უზბეკეთის, თურქმენეთის, აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთის სარკინიგზო ადმინისტრაციების ხელმძღვანელების რეგულარული ექვსმხრივი შეხვედრა გაიმართა, რომელიც საერთაშორისო მულტიმოდალური მარშრუტის CASCA+ განვითარებას ეძღვნებოდა.
შვეიცარიის კერძო სექტორი ინტერესით აკვირდება შუა დერეფნის განვითარებას, ამის შესახებ Trend-ს მისიის უფროსის მოადგილემ, აზერბაიჯანსა და თურქმენეთში შვეიცარიის საელჩოს რეგიონული თანამშრომლობის ხელმძღვანელის მოადგილემ განაცხადა. გაი ბონვინმა აღნიშნა, რომ სატრანსპორტო მარშრუტი ჩინეთიდან ევროპისკენ ცენტრალური აზიისა და სამხრეთ კავკასიის გავლით, ამჟამად სწრაფად ვითარდება. „შვეიცარიულ კომპანიებს, რომლებიც სპეციალიზირებულნი არიან ტვირთების თვალყურის დევნებასა და ლოგისტიკაში, ასევე შეუძლიათ, შემოგთავაზოთ ინოვაციური გადაწყვეტილებები,“ - აღნიშნა ბონვინმა.
ჩინური კორპორაცია China Railway Container Transport Corp (CRTC) საქართველო-აზერბაიჯანი-ყაზახეთის ერთობლივ საწარმოში Middle Corridor Multimodal-ში შესვლისთვის ემზადება - ამის შესახებ EastFruit-ი წერს. გამოცემის ინფორმაციით, Middle Corridor Multimodal-ში შესვლის სურვილი ჩინურმა მხარემ ჯერ კიდევ 2024 წლის ივლისში გამოთქვა. სექტემბერში კი მზაობა კიდევ ერთხელ დაადასტურა. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს, აზერბაიჯანის და ყაზახეთის რკინიგზებმა ერთობლივი საწარმო Middle Corridor Multimodal 2023 წლის ოქტომბერში დააფუძნეს. აღნიშნული საწარმო შეიქმნა ერთი ფანჯრის პრინციპით, რაც გულისხმობს შუა დერეფანში ტვირთების კოორდინაციას, ამ მარშრუტის პოპულარიზაციას, ტარიფების გამჭვირვალობას, სტაბილური სისტემის შექმნას და ქვეყნებს შორის ტრანსპორტისა და ლოჯისტიკის სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებას.
თურქული ALBAYRAK GROUP/Trabzon Port Cumhur Guzelciftci-ს ბიზნესის განვითარების დირექტორმა განაცხადა: „დღეს ტრაპიზონის პორტი რეგიონის ლოგისტიკურ კვანძად იქცა განვითარებული სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურისა და პორტში თავისუფალი ეკონომიკური ზონის არსებობის გამო. ჩვენი გეგმები ასევე მოიცავს შიდა სატრანსპორტო მოდელის მთავარი ბიზნეს პარტნიორის ჩამოყალიბებას. ჩვენი მიზანია ცენტრალური აზიიდან თურქეთში ტვირთების გადაზიდვის ორგანიზება ევროპასა და აფრიკაში შემდგომი მიწოდებით. ამ კუთხით ჩვენ ვაპირებთ, გავზარდოთ შუა დერეფნის გამტარუნარიანობა ბაქოსა და ტრაპიზონის გავლით.“
Ocean Network Express (ONE) შავ ზღვაზე, ახალ მომსახურებას გეგმავს. იაპონური საკონტეინერო და გადამზიდავი კომპანიის ინფორმაციით, ახალი მომსახურება მას შესაძლებლობას მისცემს, გაზარდოს აღმოსავლეთ შავი ზღვის დაფარვა და მომხმარებელს შესთავაზოს სტამბოლი - ფოთი - კონსტანცას ხაზზე ტვირთის გადატანის მომსახურება. აღნიშნულ მარშრუტზე გემები ყოველკვირეულად იმოძრავებენ.
მიმდინარე წლის იანვარ-აგვისტოში აზერბაიჯანის მაგისტრალურ გაზსადენებზე გაზის გადატუმბვამ 26 მილიარდ 476,3 მლნ კუბური მეტრი გაზი შეადგინა, რაც 2,3%-ით ჩამორჩება გასული წლის 8 თვის მაჩვენებელს.
ფოთში (საქართველო) მდებარე თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში (თიზ) ახალი მრავალფუნქციური სასაწყობო ტერმინალი აშენდება. მისი ფართობი 30 ჰექტარამდე იქნება. იგი აშენდება უზბეკი პარტნიორების სახსრებით. პროექტის საინვესტიციო პორტფელის ღირებულება 50 მილიონი ლარია.
საქართველო-რუმინეთის დამაკავშირებელი შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის ტექნიკურ-ეკონომიკური შესწავლა უკვე დასრულდა. “საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ დაკვეთით ჩატარებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ პროექტი პერსპექტიული და ტექნიკურ-ეკონომიკურად განხორციელებადია. მინისტერიალი საქართველოს, აზერბაიჯანის, რუმინეთის და უნგრეთის მონაწილეობით უკვე მერვედ გაიმართა და მის ფარგლებში პროექტის მონაწილე მხარეთა მიერ ხელი მოეწერა შეთახმებას ენერგეტიკულ კომპანიებს შორის ერთობლივი საწარმოს დაფუძნების თაობაზე.

Highlights of the month of September on the Silk Road, 2024
 Within the framework of the working visit of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Levan Davitashvili to China, the "Memorandum of Understanding on the development of transport corridors for China-Europe railway express, trans-Caspian international transport route" was signed. The memorandum stated that the parties will work together to attract additional cargo to the Middle Corridor, including by optimizing routes, developing infrastructure and improving transport services, as well as by strengthening cooperation on customs, transport security and digitization.
 On September 5-6, a regular six-way meeting of heads of railway administrations of Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Azerbaijan, Georgia and Turkey was held in Batumi, which was dedicated to the development of international multimodal route CASCA+.
 The Swiss private sector is watching the development of the Middle Corridor with interest, Deputy Head of Trend Mission, Deputy Head of Regional Cooperation of the Embassy of Switzerland in Azerbaijan and Turkmenistan told Trend. Guy Bonvin noted that the transport route from China to Europe via Central Asia and the South Caucasus is currently developing rapidly. "Swiss companies specializing in cargo tracking and logistics can also offer innovative solutions," said Bonvin.
 The Chinese corporation China Railway Container Transport Corp (CRTC) is preparing to enter the Middle Corridor Multimodal joint venture of Georgia-Azerbaijan-Kazakhstan - EastFruit writes about this. According to the publication, the Chinese side expressed its desire to enter the Middle Corridor Multimodal as early as July 2024. In September, he confirmed his readiness once again. It should be noted that the railways of Georgia, Azerbaijan and Kazakhstan founded the joint venture Middle Corridor Multimodal in October 2023. This enterprise was created on the principle of a single window, which means cargo coordination in the middle corridor, popularization of this route, transparency of tariffs, creation of a stable system and deepening of cooperation between countries in the field of transport and logistics.
 Business Development Director of Turkish ALBAYRAK GROUP/Trabzon Port Cumhur Guzelciftci said: "Today Trabzon Port has become a logistics hub of the region due to the developed transport infrastructure and the presence of a free economic zone in the port. Our plans also include establishing a major business partner for the domestic transportation model. Our goal is to organize cargo transportation from Central Asia to Turkey with further delivery to Europe and Africa. In this regard, we intend to increase the capacity of the middle corridor through Baku and Trabzon."
 Ocean Network Express (ONE) is planning a new service on the Black Sea. According to the information of the Japanese container and shipping company, the new service will give it the opportunity to increase the coverage of the Eastern Black Sea and offer its customers cargo transportation services on the Istanbul - Poti - Constanta route. Ships will run weekly on the mentioned route.
 In January-August of the current year, gas pumping on main gas pipelines of Azerbaijan amounted to 26 billion 476.3 million cubic meters of gas, which is 2.3% lower than the figure of 8 months of last year.
 A new multifunctional warehouse terminal will be built in the Free Industrial Zone (FIZ) located in Poti (Georgia). Its area will be up to 30 hectares. It will be built with the funds of Uzbek partners. The value of the investment portfolio of the project is 50 million GEL.
 The feasibility study of the project of the Black Sea submarine cable connecting Georgia-Romania has already been completed. The study commissioned by the "Georgian State Electric System" showed that the project is promising and technically and economically feasible. The ministerial meeting was held for the eighth time with the participation of Georgia, Azerbaijan, Romania and Hungary, and within its framework, the project participants signed an agreement on the establishment of a joint venture between energy companies.