✔️ EBRD-ის რეგიონულმა ხელმძღვანელმა კავკასიაში ალკის ვრიენიოს დრაკინოსმა აზიის განვითარების ბანკის 57-ე ყოველწლიურ შეხვედრაზე, ჟურნალისტებთან განაცხადა: "შუა დერეფანი ძალიან მნიშვნელოვანი კონცეფცია და პროექტია, რომელიც სარგებელს მოუტანს საქართველოს ეკონომიკას. ამასთან, შუა დერეფანს უფრო დიდი გავლენა ექნება, რადგან შუა დერეფანს განშტოებები აქვს და რეგიონის ყველა ქვეყანას ექნება უზარმაზარი ბენეფიტები ამისგან. ცენტრალური აზიისა და ევროპის დაკავშირება ვაჭრობის, ენერგეტიკული უსაფრთხოების, პროდუქტების ტრანსპორტირების თვალსაზრისით სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია და სწორედ აქედან გამომდინარე შუა დერეფანი ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტია, შეიძლება, ითქვას, რომ თამაშის წესების შემცვლელია რეგიონში და ის ასევე უპასუხებს არსებულ საჭიროებებს და წარმოადგენს გეოპოლიტიკური გამოწვევებიდან გამოსავალს".
✔️ აშშ-მ და ევროკავშირმა სომხეთის "მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტს მხარდაჭერა გამოუცხადეს.
ევროკავშირი მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში სომხეთს 270 მილიონი ევროს გრანტის სახით გამოუყოფს. ამის შესახებ ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა 3 მაისს ბრიუსელში, ბელგიის დედაქალაქში ევროკავშირი-აშშ-სომხეთის სამმხრივი შეხვედრის წინ გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა. "მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტის მხარხაჭერის შესახებ, ბრიუსელში ასევე განაცხადა აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა.
✔️ ყაზახეთის რესპუბლიკის პარლამენტმა ყაზახეთისა და ჩინეთის მთავრობებს შორის საერთაშორისო საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა. შეთანხმება საშუალებას მისცემს ყაზახურ ავტომობილებს გადაადგილდნენ ჩინეთის ტერიტორიის სიღრმეში, მათ შორის ქვეყნის სამხრეთ-აღმოსავლეთის საზღვაო პორტებში. ეს, თავის მხრივ, შეამცირებს საქონლის გადაზიდვის ხარჯებს და დროს ყაზახეთის რესპუბლიკისა და ჩინეთის სასაზღვრო რაიონებში და დადებითად აისახება იმპორტირებული საქონლის ღირებულებაზე და ყაზახეთის ექსპორტიორების ხარჯებზე. მსგავსი პირობები გავრცელდება ყაზახეთის ტერიტორიაზე ჩინურ გადამზიდავებზე. ხელშეკრულების ფარგლებში იგეგმება საავტომობილო ტრანსპორტის ელექტრონული სანებართვო ფორმების გაცემაც. ამჟამად ჩინურ მხარესთან 120 ათასამდე ქაღალდის ნებართვის გაცვლა ხდება. სანებართვო ფორმების ქაღალდიდან ელექტრონულ ფორმატზე გადატანა გამორიცხავს ქაღალდის ფორმების წარმოების დამატებით ფინანსურ ხარჯებს, ასევე ადამიანურ ფაქტორს მათი გავრცელებისა და კონტროლის პროცესში.
✔️ "თბილისის ლოგისტიკური ცენტრი“, რომელიც ტვირთის საერთაშორისო ლოგისტიკას ახორციელებს, ინფრასტრუქტურას აფართოებს. საბაჟო საწყობის მშენებლობაში 10 მლნ ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, ხოლო დაგეგმილი გაფართოება კომპანიას 17-18 მლნ ლარი დაუჯდება. ახალი, A კლასის საბაჟო საწყობი აღჭურვილია WMS სისტემით, რაც უზრუნველყოფს საწყობში საკვანძო პროცესების ავტომატიზაციას და ოპტიმიზაციას როგორებიცაა: ტვირთის მიღება, შენახვა, აგროვება და გადაზიდვა.
✔️ EBRD-მა ავსტრიულ ლოგისტიკურ კომპანია Gebrüder Weiss-ზე, თბილისთან ლოგისტიკური ცენტრის გასაფართოებლად, 3 მილიონი ევროს სესხი გასცა. ეს ინვესტიცია დააფინანსებს კომპანიის A კლასის ინტერმოდალური ლოგისტიკური ტერმინალის გაფართოებას. "საქართველო კავკასიის რეგიონისთვის მნიშვნელოვან სატრანზიტო კვანძად ითვლება და მისი ლოგისტიკური და სატრანსპორტო ინდუსტრია მნიშვნელოვნად გაიზარდა ბოლო ათწლეულის განმავლობაში. მოსალოდნელია, რომ ქვეყნის სატრანზიტო პოტენციალი კიდევ უფრო გაიზრდება, რადგან ქვეყნის ეკონომიკური პერსპექტივა დადებითია. Gebrüder Weiss-ი ერთ-ერთი წამყვანი ლოგისტიკური კომპანიაა ქვეყანაში და ამჟამად განიცდის როგორც ტრაფიკის მოცულობის, ასევე მომხმარებლის მოთხოვნის ზრდას. მზარდი მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად, კომპანიამ უნდა გააფართოოს ლოგისტიკური ტერმინალი, რომელიც სტრატეგიულად მდებარეობს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტთან ახლოს და ამჟამად სრული დატვირთვით მუშაობს“,- აღნიშნულია პრესრელიზში.
ავსტრიული ლოგისტიკური კომპანია, Gebrüder Weiss-ი საქართველოში 2013 წლიდან საქმიანობს. დღემდე EBRD-მა განახორციელა თითქმის 5.3 მილიარდი ევროს ინვესტიცია 296 პროექტში საქართველოს ფინანსურ, კორპორაციულ, ინფრასტრუქტურულ და ენერგეტიკულ სექტორებში.
✔️ მაისის თვეში ყაზახეთმა და ჩინეთმა კურიკის ყაზახური პორტიდან ბაქოში და ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტით ევროპაში ტვირთის სატრანზიტო ავტოგადაზიდვა საცდელ რეჟიმში დაიწყეს.
✔️ ყაზახეთი იწვევს ვიეტნამს, განიხილოს შუა დერეფნის შესაძლებლობები ევროპაში საქონლის ექსპორტისთვის. ყაზახეთის პრემიერ-მინისტრის მოადგილემ სერიკ ჟუმანგარინმა 15 მაისს შეხვედრა გამართა ვიეტნამის მრეწველობისა და ვაჭრობის მინისტრთან ნგუენ ჰონგ დიენთან. შეხვედრის დროს ჟუმანგარინმა განაცხადა, რომ ვიეტნამი ყაზახეთისთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პარტნიორია აზიაში. ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო ბრუნვა [2023 წლის შედეგებზე დაყრდნობით] 85%-ით გაიზარდა და მან თითქმის 1 მილიარდ დოლარს მიაღწია. ვიეტნამის ვიცე-პრემიერმა ასევე მოიწვია ვიეტნამური კომპანიები, გამოიკვლიონ შუა დერეფნის შესაძლებლობები, რაც საშუალებას მისცემს ვიეტნამის ექსპორტს აღმოსავლეთიდან დასავლეთისკენ განხორციელდეს 3-4-ჯერ უფრო სწრაფად, ვიდრე საზღვაო მარშრუტებზე, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს ხარჯებს.
✔️ თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანის განცხადებით, თურქეთი მზად არის, საქართველოს უმსხვილეს პროექტებში მიიღოს მონაწილეობა. "განვაგრძობთ ძალისხმევის განხორციელებას ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის პროექტის ამოქმედებაში, რომელიც არის "შუა დერეფნის" ხერხემალი და ისტორიული აბრეშუმის გზის გამოცოცხლება... მზად ვართ, საქართველოს უმსხვილეს პროექტებში მივიღოთ მონაწილეობა – აეროპორტის, პორტების მშენებლობაში, ენერგეტიკულ პროექტებში, გადამცემი ხაზების მშენებლობაში, უსაფრთხოების თანამშრომლობის კუთხითაც გამოვთქვით სურვილი და დაპირება",– განაცხადა ერდოღანმა.
✔️ თბილისში "მწვანე ენერგეტიკული დერეფნის“ მე-7 მინისტერიალი გაიმართა. მინისტერიალზე მხარეებმა რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი განიხილეს, მათ შორის - შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის განვითარების შემდგომი ეტაპები. მინისტერიალზე გადაწყდა, რომ მომდევნო შეხვედრა ბუქარესტში შედგება და სწორედ მის ფარგლებში დაფუძნდება ოთხი ქვეყნის ერთობლივი საწარმო, რომელიც პროექტის იმპლემენტაციაზე იმუშავებს.
✔️ 2027 წლის ბოლოსთვის ყაზახეთში ახალი მშრალი პორტის აშენებას გეგმავენ. ალმაათის რეგიონში, 8,5 ათას ჰექტარზე, საერთაშორისო სატრანსპორტო და ლოჯისტიკური ჰაბი "კოლჟატის მშრალი პორტი“ მშენებლობა განხორციელდება, რომელიც თანამედროვე ინფრასტრუქტურით უზრუნველყოფს სრულ ციკლს. პორტი 2024-2027 წლებში ორ ეტაპად აშენდება. პროექტის ფარგლებში იგეგმება საწყობების, საბროკერო, სატრანსპორტო, საქონლის საექსპორტო და სხვა მხარდაჭერის სერვისცენტრების შექმნა. პროექტი განხორციელდება ჩინეთთან სავაჭრო ბრუნვის გაზრდისა და კოლჟატის გამშვები პუნქტის მოდერნიზაციის მიზნით. სატრანსპორტო-ლოჯისტიკური კომპლექსის "მშრალი პორტი“ აშენება კოსტანის რაიონშიც იგეგმება.
✔️ 22 მაისს, ნატოს მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ორგანიზაციის თავმჯდომარემ არნოლდ დიუპუიმ განაცხადა - "შუა დერეფნისთვის" დამატებითი მხარდაჭერის უზრუნველყოფა ვაშინგტონის, ბრიუსელის და ანკარას მხრიდან გახდება ძლიერი სიგნალი დაინტერესებული ქვეყნებისთვის, აგრეთვე პეკინისთვის და მოსკოვისთვის. ეს რეგიონის ქვეყნებისთვის იქნება იმის ილუსტრაცია, რომ გრძელვადიანი სტაბილურობის და ეკონომიკური ზრდის მიღწევა შესაძლებელია NATO-ს ქვეყნებთან და ევროპის კავშირთან უფრო მჭიდრო თანამშრომლობით. შეერთებულ შტატებს და მის მოკავშირეებს აქვთ შესაძლებლობა პოზიტიური გავლენა მოახდინონ უსაფრთხოებაზე და გააჩინონ კეთილი ნება "შუა დერეფნის" გასწვრივ ინვესტიციების მოცულობის გაზრდით ვაჭრობის განვითარებაში და ინფრასტრუქტურულ პროექტებში.
✔️Wondernet Investment Group-ის გენერალურმა დირექტორმა მამუკა მურჯიკნელმა ვაშინგტონში, Cosmos Club-ში, მე-8 წლიური ტრანსკასპიური ფორუმის პანელში მიიღო მონაწილეობა. ფორუმს, რომლის თემა იყო "როგორ განვავითაროთ შუა დერეფანი", კასპიის პოლიტიკის ცენტრმა (CPC) კასპიის რეგიონის საელჩოებთან პარტნიორობით უმასპინძლა. მოხსენებისას მამუკა მურჯიკნელმა აღნიშნა, რომ შუა დერეფნის მზარდი მნიშვნელობა გამტარუნარიანობის გაზრდას საჭიროებს. ამასთან, ტრაფიკის მიუხედავად, მარშრუტის განახლება შეფერხებულია. მან ხაზი გაუსვა, რომ საჭიროა ინვესტიციები საქართველოსა და აზერბაიჯანის პორტების განვითარებაში.
✔️ რუსეთის საზღვაო პორტების ასოციაციის ინფორმაციით, საექსპორტო ტვირთების მოცულობა 225.9 მლნ ტონამდე შემცირდა, რაც 4.8%-იანი კლებაა. იმპორტირებული ტვირთების მოცულობა კი 3.1%-ით 13.4 მლნ ტონამდე გაიზარდა. გაზრდილია ასევე ტრანზიტის მაჩვენებელი, რამაც 4 თვეში 23.2 მლნ ტონა შეადგინა, ზრდა კი 2.3% იყო. გაერთიანების ცნობითვე ყველაზე მეტად ამ პერიოდში შავი ზღვა-აზოვის აუზის პორტების ტვირთბრუნვა შემცირდა, რამაც ჯამში 93.8 მლნ ტონა შეადგინა, ეს კი წლიურად 6.9%-იან კლებას ნიშნავს, ასევე 6.1%-ით შემცირებულია არქტიკული აუზის პორტებით ტვირთების გადაზიდვა, ბალტიის ზღვის აუზის პორტების ტვირთბრუნვა კი 2.5%-ით 85.5 მლნ ტონამდეა შემცირებული. კასპიის ზღვის აუზში პორტებით ჯამში ამ პერიოდში 3 მლნ ტონა ტვირთი გაიზარდა, რაც 40.7%-იანი ზრდაა, შორეული აღმოსავლეთის აუზის პორტების ტვირთბრუნვა კი 3.2%-ით 75.1 მლნ ტონამდე შემცირდა.
✔️ მსოფლიო ბანკის აღმასრულებელ დირექტორთა საბჭომ 22 მაისს საქართველოსთვის ენერგეტიკული უსაფრთხოების გაძლიერებისთვის ელექტროკავშირისა და განახლებადი ენერგიის პროგრამის (ESPIRE Program) პირველი ფაზის დასაფინანსებლად 35 მლნ. აშშ დოლარის მოცულობის დაფინანსება დაამტკიცა. მსოფლიო ბანკის ინფორმაციით, "თუ საქართველო და სხვა მონაწილე ქვეყნები საბოლოოდ შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის განხორციელების გადაწყვეტილებას მიიღებენ, ESPIRE პროგრამის პირველი ფაზის პარალელურად დაიწყება პროგრამის მე-2 ფაზის დაფინანსება". გარდა ამისა, მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა სამხრეთ კავკასიაში როლანდ პრაისმა აღნიშნა, რომ "იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო და სხვა მონაწილე ქვეყნები გადაწყვეტენ BSSC პროექტის განხორციელებას, ESPIRE პროგრამის მეორე ფაზა დააფინანსებს საქართველოში და პოტენციურად სხვა ქვეყნებში სახმელეთო გადაცემის ქსელის გაძლიერებას. ხოლო მესამე ფაზა ხელს შეუწყობს საკუთრივ წყალქვეშა კაბელის დაფინანსებას სხვა დამფინანსებლებთან თანამშრომლობით".
შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის მიზანია:
• ენერგოუსაფრთხოების ამაღლება
• ენერგომიწოდების დეკარბონიზაცია განახლებადი ენერგიის გამოყენების ხელშეწყობით, და
• ციფრული კავშირების ზრდა შავი ზღვის რეგიონის გასწვრივ და მის მიღმა.
✔️ საკონტეინერო გადაზიდვების გლობალური ინდექსი Drewry’s, რომელიც 25 იანვრიდან კლებას აჩვენებდა, ისევ გაიზარდა. 40-ფუტიანი კონტეინერის გადაზიდვის ფასი 3 511 დოლარია. ცარიელი კონტეინერების რაოდენობის შემცირებასა და საზღვარზე დიდი საცობის გამო, ჩინეთმა მკვეთრად, 500-800 დოლარით გაზარდა საკონტეინერო სარკინიგზო გადაზიდვის ტარიფი რუსეთისა და ბელარუსის მიმართულებით. გაიზარდა ჩინეთიდან საზღვაო ფრახტის ფასი - 800-1000 დოლარიდან 1300 -1500 დოლარამდე.
✔️ ქართული წარმომავლობის საერთაშორისო ჰოლდინგის წევრმა კომპანიამ E60 Shipping Line, რომელსაც ბორანი Vilnius-ი ფრახტით ჰყავდა აღებული Cenk T-ით ჩაანაცვლა და საკუთარი გამტარუნარიანობა დაახლოებით 25%-ით გაზარდა. Vilnius-ზე თუ ეტეოდა 100 ერთეული 17 მეტრიანი სატვირთო თავისი მისაბმელით, ახლა Cenk T-ზე ეტევა 125 ერთეული 17 მეტრიანი სატვირთო თავისი მისაბმელით“. ჰოლდინგი წლების განმავლობაში ოპერირებს მსოფლიოს მასშტაბით ისეთ ინდუსტრიებში, როგორებიცაა საერთაშორისო ამანათები და გადაზიდვები - Inex Group, საერთაშორისო ფინანსური, სატელეკომუნიკაციო და ტურისტული სერვისები.
✔️ ისტორიაში პირველად, ჩინეთმა საქართველოს გავლით ავტოტრანსპორტით ტვირთის, ევროპის მიმართულებით გადაზიდვა დაიწყო. პირველი სამი ჩინური სატვირთო მანქანა, რომელიც 80 ტონას იწონის, ჩინეთიდან გაემგზავრა, გაიარა სატრანზიტო მარშრუტზე და მიმდინარე წლის 23 მაისს ავიდა ბორანზე ქალაქ აქტაუს კურიკის პორტში. მოძრაობა გაგრძელდა ჩინეთი-ყაზახეთი-აზერბაიჯანი-საქართველოს მარშრუტზე. დღეს, ასობით მილიონი ტონა ტვირთი ჩინეთიდან დასავლეთის ქვეყნებს მიეწოდება საზღვაო გზით 52 დღეში, ტვირთის უფრო მცირე მოცულობა მიდის რკინიგზით – 22 დღემდე, ხოლო, საავტომობილო ტრანსპორტს შეუძლია შეამციროს ეს დრო 12 დღემდე. ამასთან, Vipexpress Company-ს ხელმძღვანელი ნუგზარ მიქუჩაძე ამბობს, რომ ჩინეთიდან საქართველომდე საჰაერო გზით ტვირთების ტრანსპორტირებას 7-10 დღე სჭირდება, ხოლო ყველაზე მოთხოვნადი სახმელეთო გადაზიდვებია, რადგან სუეცის არხი ჩაკეტილია და კონტეინერების ტრანსპორტირება აფრიკის შემოვლით ხდება.
✔️ ბაქო-თბილისი-ყარსის მარშრუტი სატესტო რეჟიმში გაიხსნა. კერძოდ, სამშენებლო სამუშაოები დღის პირველ ნახევარში გაგრძელდება, დღის მეორე ნახევარში კი სატვირთო მატარებლები იმოძრავებენ. BTK რკინიგზის მოდერნიზებული მარშრუტით თურქეთში პირველი სატვირთო მატარებელი 25 მაისს ჩავიდა. მატარებელმა ბაქოდან ყარსში 20 კონტეინერში ჩატვირთული 632 ტონა პლასტმასის ნედლეული ჩაიტანა, საიდანაც შესაბამისი საბაჟო შემოწმების შემდეგ ტვირთი ლოგისტიკურ ცენტრში გადაიტანეს. BTK რკინიგზის საქართველოს მონაკვეთის გაფართოების შემდგომ ეტაპზე ერთ-ერთი მთავარი საკითხია აზერბაიჯანი - საქართველოს ერთობლივი კომპანიის შექმნა. რომელიც იმუშავებს BTK ოპერაციების ეფექტურად მართვისა და ახალი ტვირთების მოზიდვის მიმართულებით. BTK-ის გავლით ტრანსპორტირებული საქონლის მთლიანი მოცულობა 2022 წლისთვის 432,284 ტონა იყო, რაც 30%-ით მეტია 2021 წელთან შედარებით. მოდერნიზაციის შემდეგ, BTK რკინიგზის გამტარუნარიანობა წელიწადში ხუთ მილიონ ტონამდე გაიზრდება.
✔️ 2024 წლის იანვარ-აპრილში საქართველოს სატრანსპორტო დერეფანში სატვირთო ავტომობილების გატარებიდან მიღებული შემოსავალი 7%-ითაა გაზრდილი. აღნიშნულ პერიოდში ხაზინაში ტრაილერების გატარებიდან 56 872 809 ლარი შევიდა, 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი 53 396 016 ლარი. 2024 წლის იანვარ-აპრილში საქართველოს დერეფანი 162 494 სატვირთომ გადაკვეთა.
✔️საქსტატის მონაცემებით, 2024 წლის პირველ კვარტალში საქართველოში მოქმედი ნავსადგურების ტვირთბრუნვა შემცირდა. წლის პირველ სამ თვეში ქართული პორტები 3.4 მილიონ ტონა ტვირთებს მოემსახურნენ, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 8%-ით ნაკლებია. საპირისპიროდ, I კვარტალში, საქართველოს რკინიგზის მეშვეობით 3.2 მილიონი ტონა ტვირთი გადაიზიდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 2.5%-ით მეტია.
გადამზიდი კომპანია "სქაი ლოჯისთიქსის" მმართველი პარტნიორი, გიორგი ზუმბაძე საქართველოს პორტების ტვირთბრუნვის კლებას და საპირისპიროდ, რკინიგზის ტვირთბრუნვის ზრდას, საზღვაო გადაზიდვების გაძვირებას უკავშირებს.
✔️ სომხეთის მთავრობის მიერ დაწყებულ პროექტ - "მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ფარგლებში, ჩინეთის ქალაქ შანხაიდან პირველი სატვირთო მანქანა სომხეთის დედაქალაქ ერევანში 31 მაისს ჩავიდა. მან გაიარა ყაზახეთის, უზბეკეთის, თურქმენეთისა და ირანის ტერიტორიები. ამ გადაზიდვას ჩინეთიდან სომხეთში დაახლოებით 20 დღე დასჭირდა.
✔️ 2024 წლის მონაცემებით, ფოთის პორტში ყველაზე მეტი კონტეინერი მაისში დამუშავდა. იანვარ-მაისის მონაცემებით, ჯამში APM Terminals Poti-ს მიერ 225,630 TEU კონტეინერი დამუშავდა. გაზრდილია საკონტეინერო გემების მიღებაც. APM Terminals Poti-მა 2024 წლის მაისის თვეში 30 საკონტეინერო გემი მიიღო, აპრილში 27, ხოლო მარტში 24.

✔️ Regional Head of EBRD in the Caucasus, Alkis Vrienios Drakinos, told journalists at the 57th annual meeting of the Asian Development Bank: "The Middle Corridor is a very important concept and project that will benefit the economy of Georgia. Moreover, the Middle Corridor will have a greater impact, because the Middle Corridor has branches and all the countries in the region will benefit from it. Connecting Central Asia and Europe in terms of trade, energy security, transportation of products is vital and that is why the Middle Corridor is a very important project. It can be said that it is a game changer in the region and it will also respond to the current needs, and represents a solution to geopolitical challenges".
✔️ The USA and the European Union expressed their support for the "Crossroads of Peace" project of Armenia. The European Union will allocate 270 million euros as a grant to Armenia over the next four years. The President of the European Commission, Ursula von der Leyen, announced this at the press conference held on May 3 in Brussels, the capital of Belgium, before the EU-USA-Armenia tripartite meeting. US Secretary of State Anthony Blinken also announced support for the "Crossroads of Peace" project in Brussels.
✔️ The Parliament of the Republic of Kazakhstan ratified the agreement between the governments of Kazakhstan and China on international road transport. The agreement will allow Kazakh vehicles to move deep into China's territory, including the country's southeastern seaports. This, in turn, will reduce the costs and time of transporting goods in the border areas of the Republic of Kazakhstan and China, and will have a positive impact on the value of imported goods and the costs of Kazakh exporters. Similar conditions will apply to Chinese carriers on the territory of Kazakhstan. Within the framework of the agreement, it is planned to issue electronic permit forms for motor transport. Currently, up to 120,000 paper permits are being exchanged with the Chinese side. The transfer of permit forms from paper to electronic format eliminates additional financial costs of production of paper forms, as well as the human factor in the process of their distribution and control.
✔️ "Tbilisi Logistics Center", which carries out international cargo logistics, is expanding its infrastructure. 10 million GEL was invested in the construction of the customs warehouse, and the planned expansion will cost the company 17-18 million GEL. The new A-class customs warehouse is equipped with a WMS system, which provides key Automation and optimization of processes such as: cargo receiving, storage, collection and shipping.
✔️ EBRD granted a loan of 3 million euros to the Austrian logistics company Gebrüder Weiss to expand the logistics center near Tbilisi. This investment will finance the expansion of the company's Class A intermodal logistics terminal. "Georgia is considered an important transit hub for the Caucasus region and its logistics and transport industry has grown significantly over the last decade. The country's transit potential is expected to grow further as the country's economic outlook is positive. Gebrüder Weiss is one of the leading logistics companies in the country and is currently experiencing growth in both traffic volume and customer demand. In order to meet the growing demand, the company needs to expand the logistics terminal, which is strategically located near Tbilisi International Airport and is currently operating at full capacity," the press release said.
Austrian logistics company Gebrüder Weiss has been operating in Georgia since 2013. To date, the EBRD has invested nearly €5.3 billion in 296 projects in Georgia's financial, corporate, infrastructure and energy sectors.
✔️ In the month of May, Kazakhstan and China started the trial transit truck transportation of cargo from the Kazakh port of Kurik to Baku and via the Trans-Caspian international transport route to Europe.
✔️ Kazakhstan invites Vietnam to discuss the possibilities of the Middle Corridor for the export of goods to Europe. Deputy Prime Minister of Kazakhstan Serik Zhumangarin held a meeting with Minister of Industry and Trade of Vietnam Nguyen Hong Dien on May 15. During the meeting, Zhumangarin said that Vietnam is one of the important partners for Kazakhstan in Asia. The trade turnover between the two countries [based on the results of 2023] increased by 85% and reached almost 1 billion dollars. The Vietnamese vice-premier also invited Vietnamese companies to explore the possibilities of the Middle Corridor, which would allow Vietnam's exports from east to west to be carried out 3-4 times faster than sea routes, which would greatly reduce costs.
✔️ According to Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Turkey is ready to participate in the largest projects of Georgia. "We will continue to make efforts in the implementation of the Baku-Tbilisi-Kars railway project, which is the backbone of the "Middle Corridor" and the revival of the historical Silk Road... We are ready to participate in the largest projects in Georgia - in the construction of airports, ports, energy projects, construction of transmission lines, security We also expressed our desire and promise in terms of cooperation", said Erdogan.
✔️ The 7th ministerial meeting of the "Green Energy Corridor" was held in Tbilisi. At the ministerial meeting, the parties discussed several important issues, including the further stages of the development of the Black Sea submarine cable project. It was decided at the ministerial meeting that the next meeting will be held in Bucharest and within its framework a joint enterprise of four countries will be established, which will work on the implementation of the project.
✔️ By the end of 2027, Kazakhstan plans to build a new dry port. In the Almaty region, on 8.5 thousand hectares, the international transport and logistics hub "Kolzhat Dry Port" will be built, which will provide a full cycle with modern infrastructure. The port will be built in two stages in 2024-2027. Within the framework of the project, it is planned to build warehouses, brokerage, transport, goods export and Creation of other support centers. The project will be implemented in order to increase the trade turnover with China and to modernize the Kolzhat checkpoint. Construction of transport-logistics complex "Dry Port" is also planned in Kostan district.
✔️ On May 22, Arnold Dupuy, Chairman of the NATO Science and Technology Organization, said that providing additional support for the "Middle Corridor" from Washington, Brussels and Ankara will be a strong signal to the countries concerned, as well as to Beijing and Moscow. This will serve as an illustration to the countries of the region that long-term stability and economic growth can be achieved through closer cooperation with NATO countries and the European Union. The United States and its allies have an opportunity to positively impact security and generate goodwill along the Middle Corridor by increasing investment in trade development and infrastructure projects.
✔️ CEO of Wondernet Investment Group, Mamuka Murjiknel participated in the panel of the 8th Annual Trans-Caspian Forum at the Cosmos Club in Washington. The forum, with the theme "How to develop the Middle Corridor", was hosted by the Caspian Policy Center (CPC) in partnership with the embassies of the Caspian region. In his report, Mamuka Murjikneli noted that the growing importance of the middle corridor requires an increase in capacity. However, despite the traffic, the route update is delayed. He emphasized that investments are needed in the development of the ports of Georgia and Azerbaijan.
✔️ According to the Russian Sea Ports Association, the volume of export cargo decreased to 225.9 million tons, which is a decrease of 4.8%. The volume of imported goods increased by 3.1% to 13.4 million tons. The transit rate also increased, which amounted to 23.2 million tons in 4 months, and the increase was 2.3%. According to the union, during this period the cargo turnover of the ports of the Black Sea-Azov basin decreased the most, which amounted to 93.8 million tons, which means an annual decrease of 6.9%. Also, 6.1% decrease in cargo transportation through the ports of the Arctic basin, and the cargo turnover of the ports of the Baltic Sea basin It decreased by 2.5% to 85.5 million tons. In total, the ports in the Caspian Sea basin increased by 3 million tons of cargo during this period, which is an increase of 40.7%, while the cargo turnover of the ports of the Far East basin decreased by 3.2% to 75.1 million tons.
✔️ On May 22, the Board of Executive Directors of the World Bank approved the funding of USD 35 million to finance the first phase of the Electricity Connection and Renewable Energy Program (ESPIRE Program). According to the World Bank, "if Georgia and other participating countries finally decide to implement the Black Sea submarine cable project, financing of the 2nd phase of the program will begin simultaneously with the first phase of the ESPIRE program." In addition, the Regional Director of the World Bank in the South Caucasus, Roland Price, noted that "if Georgia and other participating countries decide to implement the BSSC project, the second phase of the ESPIRE program will finance the strengthening of the terrestrial transmission network in Georgia and potentially other countries. The third phase will support its own Submarine cable financing in cooperation with other financiers".
The purpose of the Black Sea submarine cable project is to:
• Increasing energy security
• Decarbonization of energy supply by promoting the use of renewable energy, and
• Growth of digital connections across the Black Sea region and beyond.
✔️ Drewry's global index of container shipping, which showed a decrease since January 25, has increased again. The cost of shipping a 40-foot container is $3,511. Due to the decrease in the number of empty containers and the huge traffic jam at the border, China has sharply increased the tariff of container rail transportation to Russia and Belarus by 500-800 dollars. The price of sea freight from China has increased - from 800-1000 dollars to 1300-1500 dollars.
✔️ E60 Shipping Line, a member of the international holding of Georgian origin, replaced the ferry Vilnius with Cenk T and increased its capacity by about 25%. If 100 units of a 17-meter truck with its trailer were loaded on Vilnius, now 125 units of a 17-meter truck with its trailer can be loaded on Cenk T. The holding has been operating worldwide for years in such industries as international parcels and shipping - Inex Group, international financial, telecommunications and tourism services.
✔️ For the first time in history, China has started transporting cargo via Georgia to Europe. The first three Chinese trucks weighing 80 tons left China, went through the transit route and boarded the ferry at Aktau Kurik port on May 23 this year. Traffic continued on the China-Kazakhstan-Azerbaijan-Georgia route. Today, hundreds of millions of tons of cargo from China to Western countries are delivered by sea in 52 days, a smaller volume of cargo goes by rail in 22 days, and road transport can reduce this time to 12 days. In addition, the head of Vipexpress Company Nugzar Mikuchadze says that it takes 7-10 days to transport cargo from China to Georgia by air, and land transportation is the most demanded, because the Suez Canal is closed and containers are transported around Africa.
✔️ Baku-Tbilisi-Kars route was opened in test mode. In particular, construction works will continue in the first half of the day, and freight trains will run in the second half of the day. The first freight train arrived in Turkey on the modernized route of the BTK railway on May 25. The train transported 632 tons of plastic raw materials loaded in 20 containers from Baku to Kars, from where the cargo was transferred to the logistics center after the appropriate customs inspection. One of the main issues at the next stage of the expansion of the Georgian section of the BTK railway is the creation of a joint company between Azerbaijan and Georgia. which will work in the direction of effectively managing BTK operations and attracting new cargoes. The total volume of goods transported through BTK was 432,284 tons in 2022, which is 30% more than in 2021. After modernization, the capacity of BTK railway will increase to five million tons per year.
✔️ In January-April 2024, the revenue received from driving trucks in the Georgian transport corridor has increased by 7%. In the mentioned period, 56,872,809 GEL was received from the handling of trailers, and 53,396,016 GEL in the same period of 2023. In January-April 2024, 162,494 trucks crossed the corridor of Georgia.
✔️ According to GEO-STAT data, in the first quarter of 2024, the cargo turnover of ports operating in Georgia decreased. In the first three months of the year, Georgian ports handled 3.4 million tons of cargo, which is 8% less compared to the same period last year. On the contrary, in the 1st quarter, 3.2 million tons of cargo were transported through the Georgian Railways, which is 2.5% more compared to the same period of the previous year.
Giorgi Zumbadze, the managing partner of the transport company "Sky Logistics", connects the decrease in cargo turnover of Georgian ports and, on the contrary, the increase in railway cargo turnover, with the increase in the price of sea transportation.
✔️ Within the framework of the "Crossroads of Peace" project started by the Armenian government, the first truck from the Chinese city of Shanghai arrived in the capital of Armenia, Yerevan, on May 31. It passed through the territories of Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan and Iran. This shipment from China to Armenia took about 20 days.
✔️ According to the data of 2024, the most containers were processed in Poti port in May. According to the January-May data, a total of 225,630 TEU containers were handled by APM Terminals Poti. The reception of container ships has also increased. APM Terminals Poti received 30 container ships in May 2024, 27 in April and 24 in March.