ԱՊՐԻԼԻ  ՆՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ,  2024
✔️Ակտաու ծովային նավահանգստով բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալը 2024 թվականի առաջին եռամսյակում կազմել է ավելի քան 1,1 մլն տոննա, ինչը 14  տոկոսով  ավելի է 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հաղորդում է Ղազախստանի երկաթուղին։
✔️Հայաստանը ցանկանում է, որ Հնդկաստանը ստորագրի Ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը (SPA) և ներկայումս երկկողմ պաշտպանական գործընկերությունը տեղափոխի նոր մակարդակ։ Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունը ռազմավարական ռեսուրսների առումով լուրջ մարտահրավեր է Հնդկաստանի ռազմավարական նախաձեռնությանը՝ Հյուսիս-Հարավ միջազգային առևտրի և տարանցիկ միջանցքով հասնելու Ռուսաստան և Եվրոպա: Հիմնական երթուղին անցնում է Իրանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի տարածքով, որն ի վերջո Հնդկաստանը կմիացնի Եվրոպային։ Այնուամենայնիվ, Հնդկաստանից Եվրոպա ամենակարճ և անվտանգ ճանապարհը կարող է լինել Իրանով, Հայաստանով, Վրաստանով և Ռուսաստանով՝ շրջանցելով Թուրքիայի ազդեցության տակ գտնվող Ադրբեջանը։
✔️Կոնտեյներային առաքման գները նվազման միտում ունեն։ Համաշխարհային կոնտեյներների ինդեքսն իջել է Drewry-ի 3000 դոլարի նշագծից ցածր: Մարտի 28-ի դրությամբ մեկ 40 ֆուտանոց կոնտեյների առաքման գինը նվազել է ևս 3%-ով և կազմել 2,929 դոլար: Այս ցուցանիշը  հունվարին  արձանագրված 3964 դոլարից իջել է 1035 դոլար, կամ   26 տոկոսից  ցածր է,   բայց դեռ կտրուկ գերազանցում է  2023 թվականի դեկտեմբերին առկա 1500 դոլարանոց նշագծին։  Կարմիր ծովի ճգնաժամի պատճառով բեռնարկղային փոխադրումները թանկացել են, քանի որ նավերի մեծ մասը նախընտրում է մտնել Կարմիր ծով, քան շրջել Աֆրիկյան մայրցամաքով: Երկարացված ճանապարհը պահանջում է ավելի շատ վառելիք, ինչը նույնպես ավելացնում է ապահովագրության արժեքը: Այնուամենայնիվ, թվում է, որ բիզնես օպերատորները կարողացել են լիովին հարմարվել Սուեզի ջրանցքի նոր երթուղուն։
✔️ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Արտահանման վերահսկման և սահմանային անվտանգության ծրագիրը (EXBS) 13 միլիոն դոլարի սարքավորումներ է շնորհել Վրաստանի եկամուտների ծառայության մաքսային վարչությանը: Ըստ Եկամուտների ծառայության՝ նշված սարքավորումները տրանսպորտային միջոցների և բեռնարկղերի ռենտգենային զննման բարձր տեխնոլոգիական համակարգ է, որն օգտագործվում է մաքսային հսկողության մեջ։
✔️Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչ Գիորգի Կիզիրիան նշում է, որ հենց ԱԶԲ-ն է առաջարկել Վրաստանում նոր օդանավակայան կառուցելու իրագործելիությունը։ Ինչպես նա ասաց լրագրողներին, ուսումնասիրությունները շարունակվում են, և նոր օդանավակայանի գլխավոր հատակագիծը պատրաստ կլինի մինչև 2024 թվականը։
✔️Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վավերացրել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նախագծի շրջանակներում 2022 թվականի օգոստոսի 18-ին Բաքվում ստորագրված որոշումը։ Համաձայնագիրը նախատեսում է «Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի կառավարությունների միջև տվյալների նախնական փոխանակման մաքսային տարանցման մասին գործառնությունների դյուրացում»: Փաստաթուղթը նպատակ ունի իրականացնել առաջնային տվյալների էլեկտրոնային փոխանակում՝ երեք պետությունների տարածքով անցնող Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով տարանցիկ փոխադրվող ապրանքների մաքսային ընթացակարգերը հեշտացնելու նպատակով։
«Երկաթե մետաքսի ճանապարհը»՝ «Բաքու-Թբիլիսի-Կարս» երկաթգիծը շահագործման է հանձնվել 2017 թվականի հոկտեմբերի 30-ին։ Ծրագրի շրջանակներում կառուցվել է Կարսի-Ախալքալաք երկաթուղու 98 կմ երկարությամբ հատված, որից 68 կմ-ն անցնում է Թուրքիայի տարածքով, 30 կմ-ը՝ Վրաստանի տարածքով։ Ախալքալաք-Թբիլիսի 183 կմ հատվածի վերակառուցումն իրականացվել է նաև Վրաստանում։ Ադրբեջանը ֆինանսավորել է երկաթուղային մայրուղու վրացական հատվածի աշխատանքները և Վրաստանին տրամադրել երկու արտոնյալ վարկ՝ 775 մլն դոլար ընդհանուր գումարով։
BTK-ի ընդհանուր երկարությունը 826 կմ է։ 2021 թվականին այս երկաթուղով բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 476,9 հազար տոննա (+ 2,1 անգամ ավելի, քան 2020 թվականի ցուցանիշը)։
✔️Տաշքենդի միջազգային օդանավակայանում կկառուցվի նոր բեռների տերմինալ, որի տարածքը կկազմի 5,2 հա, իսկ թողունակությունը՝ տարեկան 120 հազար տոննա։ Առաջին փուլը՝ մինչև 2024 թվականի վերջը, շահագործման կհանձնվի 8000 քմ մակերեսով նոր բեռնատար տերմինալ։ Սառնարանային և սառնարանային խցիկներով կկառուցվի նոր վարչական շենք՝ 3000 քմ. Երկրորդ փուլում՝ մինչև 2025 թվականի վերջ, նախատեսվում է կառուցել 12 հազար քառակուսի մետր մակերեսով նոր բեռների պահեստ։ Ներառյալ ժամանակակից սառնարաններ և սառցախցիկներ՝ տարբեր ջերմաստիճանային պայմաններով։ Ըստ Uzbekistan Airports Cargo-ի՝ ներկայիս բեռնատար տերմինալի փաստացի հզորությունը տարեկան 30 հազար տոննա է։ Բացի այդ, 2024 թվականին սպասվում է վերամշակել մոտավորապես 67,000 տոննա բեռ և փոստ:
✔️USAID-ը և MAERSK-ը սկսել են նոր գործընկերություն, որը կօգնի Վրաստանին օգտագործել իր տարանցիկ ներուժը Միջին միջանցքի երկայնքով: Հզոր տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտը կաջակցի Վրաստանի տնտեսության աճին և կօգնի նրան ինտեգրվել խոշոր միջազգային շուկաներին, այդ թվում՝ Եվրամիությանը:

✔️ The total volume of cargo transportation through the Aktau sea port in the first quarter of 2024 amounted to more than 1.1 million tons, which is 14% more than in the same period of 2023, Kazakhstan Railways reported.
✔️ Armenia wants India to sign a Strategic Partnership Agreement (SPA) and take the current bilateral defense partnership to a new level. The geopolitics of the South Caucasus in terms of strategic resources poses a serious challenge to India's strategic initiative to reach Russia and Europe through the North-South International Trade and Transit Corridor. The main route passes through Iran, Azerbaijan and Russia, which will eventually connect India to Europe. However, the shortest and safest route from India to Europe could be through Iran, Armenia, Georgia and Russia, bypassing Turkish-influenced Azerbaijan.
✔️ Container shipping prices show a decreasing trend. The world container index dropped below the Drewry's $3,000 mark. As of March 28, the shipping rate for one 40-foot container fell another 3% to $2,929. This figure is $1,035, or 26%, lower than the January peak of $3,964, but still sharply above the $1,500 mark in December 2023. Container shipping has been made more expensive by the Red Sea crisis, as most ships prefer to go around the African continent rather than enter to the Red Sea. The increased distance requires more fuel, which also adds to the cost of insurance. However, it seems that the business operators were able to fully adjust to the new route from the Suez Canal.
✔️ U.S. State Department's Export Control and Border Security Program (EXBS) awarded $13 million worth of equipment to the Customs Department of the Georgia Revenue Service. According to the Revenue Service, the mentioned equipment is a high-tech system of X-ray inspection of vehicles and containers, which is used in customs control.
✔️ The representative of the Asian Development Bank, Giorgi Kiziria, states that it was the ADB that recommended the feasibility of building a new airport in Georgia. As he told to the journalists, studies are continuing and the master plan of the new airport will be ready by 2024.
✔️ Turkish President Recep Tayyip Erdogan ratified the decision signed in Baku on August 18, 2022 within the Baku-Tbilisi-Kars railway project. The agreement involves "facilitation of customs transit operations between the governments of Turkey, Azerbaijan and Georgia on the preliminary exchange of data". The document aims to implement the electronic exchange of primary data in order to facilitate the customs procedures of goods transported in transit on the Baku-Tbilisi-Kars railway, which passes through the territory of the three states.
"Iron Silk Road" aka "Baku-Tbilisi-Kars" railway was put into operation on October 30, 2017. Within the framework of the project, a 98 km long section of the Karsi-Akhalkalaki railway was built, of which 68 km goes through Turkey and 30 km through Georgia. Reconstruction of the 183 km Akhalkalaki-Tbilisi section was also carried out in Georgia. Azerbaijan financed the works on the Georgian part of the railway highway, and allocated two concessional loans to Georgia, totaling $775 million.
The total length of BTK is 826 km. In 2021, the volume of cargo transportation on this railway amounted to 476.9 thousand tons (+ 2.1 times more than the figure of 2020).
✔️ A new cargo terminal will be built in Tashkent International Airport, the area of which will be 5.2 hectares and the throughput will be 120 thousand tons per year. The first stage - by the end of 2024 - a new cargo terminal with an area of 8,000 square meters will be put into operation, including refrigerator and freezer chambers, a new administrative building of 3000 sq.m. will be built. In the second stage - until the end of 2025 - it is planned to build a new cargo warehouse with an area of 12 thousand square meters, iIncluding modern refrigerator and freezer chambers with different temperature conditions. According to Uzbekistan Airports Cargo, the actual capacity of the current cargo terminal is 30,000 tons per year. In addition, in 2024, approximately 67,000 tons of cargo and mail are expected to be processed.
✔️ USAID and MAERSK started a new partnership that will help Georgia capitalize on its transit potential along the Middle Corridor. A strong transport and logistics sector will help the Georgian economy grow and better integrate with major international markets, including the European Union.