Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղի և Բաքու-Նախիջևան-Կարս մայրուղի
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս (ԲԹԿ) երկաթուղին և Զանգեզուրի միջանցքը համատեղ կբարձրացնեն տարածաշրջանի տարանցիկ հզորությունը՝ ստեղծելով առևտրային հոսքերը աջակցող միասնական ցանց: Այս մասին հայտարարել է «Ադրբեջանի երկաթուղիներ» ընկերության նախագահ Ռովշան Ռուստամովը, ինչպես հաղորդում է Report-ը:
Նրա խոսքով՝ ԲԹԿ երկաթուղին, որպես Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի միջև հիմնական բեռնափոխադրման գիծ, ​​կարևոր դեր է խաղում տարածաշրջանային տրանսպորտային համակարգում:
Ռուստամովի խոսքով՝ այս տարվա առաջին ինը ամիսների ընթացքում միջին միջանցքով Չինաստանից ստացվել է 296 բլոկային գնացք, այդ թվում՝ 113 տարանցիկ գնացք: Այս թիվը զգալիորեն գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցված 213 գնացքը:
Հոկտեմբերի 1-ին Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի երկաթուղիների ղեկավարները ստորագրել են «Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով բեռնափոխադրումների կազմակերպման մասին» փոխըմբռնման հուշագիր: Փաստաթղթում ուրվագծվում են ԲԹԿ երկաթուղային երթուղու զարգացման համատեղ քայլերը՝ որպես ավելի արագ, ավելի կայուն և մրցունակ տրանսպորտային կապ: Մասնավորապես, առաջնահերթ ոլորտներն են ենթակառուցվածքների բարելավումը, շարժակազմի թարմացումը և շահագործման ընթացակարգերի օպտիմալացումը: Բացի այդ, փաստաթղթի համաձայն, երեք երկրների միջև համակարգումը կամրապնդվի Միջին միջանցքի զարգացման նպատակով, կշարունակվի ենթակառուցվածքների և շահագործման արդյունավետության բարելավումը, ինչպես նաև կբարելավվի բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացման նախապատրաստումը։
Ձեր տեղեկության համար. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը քննարկում է Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը՝ վրացական նավահանգիստներում ներդրումներ կատարելու հնարավորության հետ մեկտեղ: Նրա գնահատմամբ՝ Բաքու-Նախիջևան-Կարս մայրուղին կմիանա Բաքու-Թբիլիսի-Կարս (ԲԹԿ) երկաթուղուն և, վրացական ծովային նավահանգիստների հետ միասին, կստեղծի լրացուցիչ հնարավորություններ բեռնափոխադրումների ավելացման համար։
Բացի այդ, նախագծի ղեկավար Օսման Բեշերեկը նշում է, որ Կարսի, Թուրքիայի Իգդիրի և Ադրբեջանի Նախիջևանի միջև երկաթուղային նախագիծն արդեն իսկ իրականացման փուլում է, որը ապագայում կմիավորվի ԲԹԿ երկաթուղու հետ։ Նախիջևան-Իգդիր երթուղին կկրճատի մինչև Կարս ճանապարհորդության ժամանակը մինչև 85 րոպե, իսկ BTC-ի հետ վերջնական ինտեգրման դեպքում Կենտրոնական Ասիայի և Եվրոպայի միջև ուղևորափոխադրման ժամանակը կկրճատվի 18-ից մինչև 12 օր։ Գործարկումից հետո գնացքները կկարողանան երթևեկել մինչև 160 կմ/ժ արագությամբ երկաթուղային գծով։
Լրացուցիչ տեղեկություններ՝
«Զանգեզուրի միջանցքը» Հորադիզ-Զանգելան ճանապարհն է, որը կարող է երկարաձգվել մինչև Հայաստանի հետ սահմանային անցակետը՝ համարելով, որ այս հարցը փակված է», - ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որի ստորագրած փաստաթղթում նշված է «Թրամփի ճանապարհը»՝ TRIPP երթուղին։

The Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway and the Zangezur corridor will jointly increase the region's transit capacity by creating a unified network supporting trade flows. This was stated by the Chairman of Azerbaijan Railways Rovshan Rustamov, as reported by Report.
According to him, the BTC railway, as the main freight line between Azerbaijan, Georgia and Turkey, plays a vital role in the regional transport system.
According to Rustamov, during the first nine months of this year, 296 block trains, including 113 transit trains, were received from China along the middle corridor. This number significantly exceeds the 213 trains recorded in the same period last year.
On October 1, the heads of the railways of Georgia, Azerbaijan and Turkey signed a memorandum of understanding “On the organization of cargo transportation via the Baku-Tbilisi-Kars railway.” The document outlines joint steps for the development of the BTC railway route as a faster, more sustainable and competitive transport link. In particular, priority areas include improving infrastructure, renewing rolling stock and optimizing operational procedures. In addition, according to the document, coordination between the three countries will be strengthened in order to develop the Middle Corridor, improving infrastructure and operational efficiency will continue, and preparing for increasing cargo volumes will be enhanced.
For your information: Azerbaijani President Ilham Aliyev is considering the Zangezur Corridor project along with the possibility of investing in Georgian ports. According to his assessment, the Baku-Nakhichevan-Kars highway will join the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway and, together with Georgian seaports, will create additional opportunities for increasing freight traffic.
In addition, project manager Osman Beserek states that the railway project between Kars, Igdir in Turkey, and Nakhichevan in Azerbaijan is already at the implementation stage, which will be integrated with the BTC railway in the future. The Nakhichevan-Igdir route will reduce the travel time to Kars to 85 minutes, and with the final integration with the BTC, the time for transporting passengers between Central Asia and Europe will be reduced from 18 to 12 days. After commissioning, trains will be able to travel at speeds of up to 160 km/h on the railway line.
Additional information:
The “Zangezur Corridor” is the Horadiz-Zangelan road, which can be extended to the border checkpoint with Armenia, considering this issue closed,” said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, whose signed document indicates the “Trump Road,” the TRIPP route.