Հունվար-փետրվարի նորություններ Մետաքսի ճանապարհի մասին, 2025 թ․
«Համաշխարհային բանկի 2030 թվականի լավատեսական սցենարի համաձայն՝ վրացական բեռնափոխադրումները Միջին միջանցքում կավելանան 52 տոկոսով»,- ասվում է PMCG-ի նոր ուսումնասիրության մեջ։
Փոթի APM Terminal-ի սակագները  ավելի ցածր տեսակարար կշիռ ունեն ամբողջ Միջին միջանցքի նավահանգստերի  սակագների համեմատ։
Վրացական E60 Shipping Line ընկերությունը, որը գործում է դեպի Ռումինիա և շուտով կավելացնի բուլղարական երթուղին, ծրագրում է ընդլայնել իր նավատորմը։ Ինչպես լրատվամիջոցներին հայտնել է E60 Shipping Line-ի կոմերցիոն տնօրեն Միխեիլ Բաբունաշվիլին, ընկերությունը ինտենսիվ աշխատում է երկրորդ նավի գնման ուղղությամբ և մինչև տարեվերջ կներկայացված կլինի իր երկու նավերով։
British Airways-ը և EasyJet-ը մարտի վերջից կիրականացնեն թռիչքներ դեպի Վրաստան. - Վրաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Գարեթ Ուորդը։Թբիլիսիի լոգիստիկ կենտրոնը մինչև մարտի վերջ կավարտի իր երկրորդ պահեստի շինարարությունը՝ 6 միլիոն դոլարի ներդրմամբ։ Ակտիվորեն ընթացքի մեջ է 12000 քառակուսի մետր մակերեսով A կարգի նոր պահեստի շինարարությունը, որի ավարտից հետո պահեստը կկարողանա տեղավորել 24000 եվրո պալետներ: 2024 թվականին Բաթումի ծովային նավահանգիստը բեռնափոխադրել է 3,6 մլն տոննա բեռ՝ տարեկան աճը 9%-ով։ Հատկանշական է, որ նավահանգստում բեռնվել է 1,8 մլն տոննա նավթ և նավթամթերք, ինչը 12,5 տոկոսով ավել է 2023 թվականի համեմատ։ Եղել է 1,8 մլն տոննա լաստանավային բեռներ՝ ավելանալով 5,9%-ով։ Նավահանգստում տեղափոխվող բեռնարկղերի քանակը նվազել է 16,3%-ով՝ կազմելով 91200 միավոր։ Ընդհանուր առմամբ նավահանգիստն ընդունել է 552 նավ՝ 41 նավով պակաս, քան 2023 թվականին։
Անդրկովկասյան տարածաշրջանում առաջին անգամ բեռնատարների և առևտրային տրանսպորտային միջոցների, ինչպես նաև ավտոբուսների ծառայությունները հասանելի կլինեն մեկ հարթակում։  «Թեգետա» ապրանքանիշի բազմաֆունկցիոնալ սպասարկման կենտրոնը գտնվում է Թբիլիսիի շրջանցիկ ճանապարհի 36-րդ կիլոմետրում։  Գերմանական արտադրողի  կողմից MAN –ի չափանիշներով կառուցված օբյեկտը տեղական մեքենաներից բացի կընդունի տարանցիկ մեքենաներ:Ծրագրի ընդհանուր ներդրումային ծավալը գերազանցում է 80 մլն լարին։ Ադրբեջանի պետական ​​նավթային Socar ընկերությունը սկսել է նավթի տեղափոխումը Ղազախստանի Քաշագան հանքավայրից Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարով: APM Terminals Փոթին ավարտել է Փոթիի ծովային նավահանգստի լուսավորության ծրագիրը, որը ներառում է 2 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում:
Փետրվարի 1-ից Վրաստանը կդառնա նոր համակարգչային տարանցիկ համակարգի մաս՝ ԵՄ աջակցությամբ։ Վրաստանը կմիանա Միասնական տարանցման կոնվենցիային և ապրանքների առևտրի ձևականությունների պարզեցման մասին կոնվենցիային, ինչպես նախատեսված է Վրաստանի և Եվրամիության միջև Ասոցացման համաձայնագրի Հավելված 13-ում:
Միանալով այդ կոնվենցիաներին՝ հնարավոր կլինի բեռներ փոխադրել Եվրամիության տարբեր երկրներ և Ընդհանուր տարանցման կոնվենցիա (Մեծ Բրիտանիա, Թուրքիա, Իսլանդիա, Նորվեգիա, Սերբիա, Ուկրաինա, Շվեյցարիա, Հյուսիսային Մակեդոնիա, ընդհանուր առմամբ 36 երկիր) մեկ տարանցիկ հայտարարագրով և մեկ երաշխիքով, որը ներկայացված է Վրաստանի մաքսային վարչություն։
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Մեծ Բրիտանիայի լավ կառավարման հիմնադրամի աջակցությամբ ծովային տրանսպորտի թվայնացման նախագիծը հաջողությամբ փորձարկվել և գործարկվել է Վրաստանի նավահանգիստներում։
Վրաստանի ծովային հատվածի ավելի քան 400 մասնակիցներ արդեն օգտագործում են նորարար թվային հարթակ, որը վերացնում է փաստաթղթերի ձեռքով փոխանակումը, մեծացնում է գործառնությունների թափանցիկությունը և բարելավում է գործակալների միջև փոխկախվածությունը:
Ռումինիայում Բուխարեստ քաղաքում հաջողությամբ ավարտվել է Համատեղ ձեռնարկության՝ Green Energy Corridor Power Company - GECO POWER COMPANY-ի գրանցման գործընթացը Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ռումինիայի և Հունգարիայի հաղորդման համակարգերի օպերատորների մասնակցությամբ։  Այս փուլում ձեռնարկությունը կզբաղվի Կանաչ էներգետիկ միջանցքի հետազոտական ​​և նախագծային աշխատանքներով։
Փոթիի նավահանգստում այս տարի կգործարկվի նոր մուլտիմոդալ տերմինալ՝ ղազախական ներդրումներով։  Ծրագրի գնահատված արժեքը 10 մլն դոլար է։ Տերմինալը գտնվում է 8 հեկտար տարածքում, տարեկան թողունակությունը 80000 TEU է։ Կոնտեյներային բակը կարող է միաժամանակ 6000 TEU բեռնել:
Ղազախստանը սկսել է հանքային պարարտանյութերի արտահանումը Բաթումի նավահանգստով՝ շրջանցելով Ռուսաստանը։ Այս տարի «Բաթումի ծովային նավահանգիստ» ՍՊԸ-ն նախատեսում է տեղափոխել 50 հազար տոննա ղազախական ամոնիումի նիտրատ:
Ղազախստանից Վրաստան ուղիղ չվերթերի թիվը կավելանա շաբաթական մինչև 20։
Ղազախստանի երկաթուղիների դուստր KTZ Express-ը «Միջին միջանցքով» բեռնափոխադրումներ է իրականացրել «Ալմաթի (Ղազախստան) - Փոթի (Վրաստան) - Հյուսթոն (ԱՄՆ, Տեխաս) երթուղով: Բեռը Հյուսթոն է հասել փետրվարի 16-ին։   Փոթի նավահանգիստը ընդունել է MSC Nahara-ն, որը սպասարկում է 2309 կոնտեյներ՝ 4079 TEU տարողությամբ:  Սա առաջին դեպքն է, երբ նավահանգիստը բեռնափոխադրում է այս ծավալի բեռները մեկ նավի վրա՝ ավելի քան 34500 տոննա ընդհանուր քաշով:
Հաստատվել է Կարսը (Թուրքիա) Նախիջևանին Իղդիրով (Թուրքիա) կապող երկաթուղային երթուղին։ Գծի երկարությունը 223,9 կմ է; Գնացքները
նախատեսվում է երթեւեկել 160 կմ/ժ արագությամբ։  Շինարարությունը պետք է ավարտվի 5 տարվա ընթացքում։ Գծի փոխադրողունակությունը կարող է կազմել տարեկան 5,5 մլն ուղևոր և 2 մլն տոննա բեռը։ Նախագծի խթանումը հատկապես արդիական է՝ հաշվի առնելով Իրանի տարածքում երկաթուղային գծի կառուցման հեռանկարը, որը կկապի Նախիջևանը Ադրբեջանի հիմնական մասի հետ։ Մտադրությունների համապատասխան արձանագրությունը ստորագրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերին։

January-February News on the Silk Road, 2025
Under the World Bank's optimistic scenario for 2030, Georgian cargo traffic in the Middle Corridor will increase by 52% - this is stated in a new PMCG study.
Port tariffs have a low share compared to the tariffs of the Middle Corridor as a whole - APM Terminal Poti.
Georgian shipping company E60 Shipping Line, which operates in the direction of Romania and will soon add the direction of Bulgaria, plans to increase its fleet. As Mikheil Babunashvili, Commercial Director of E60 Shipping Line, told the media, the company is working intensively on the purchase of a second ship and will be represented by two of its own ships by the end of the year.
British Airways and EasyJet to fly to Georgia from the end of March - Gareth Ward, British Ambassador to Georgia
Tbilisi Logistics Center will complete the construction of its second warehouse by the end of March, the investment is $ 6 million. The construction of a new class A warehouse is actively underway on 12,000 square meters, and after its completion, the warehouse will be able to accommodate 24,000 Euro pallets.
In 2024, Batumi Sea Port handled 3.6 million tons of cargo, which is an annual increase of 9%. It is worth noting that the port handled 1.8 million tons of oil and oil products, which is an increase of 12.5% ​​compared to 2023. 1.8 million tons were ferry cargo, an increase of 5.9%. The number of containers handled at the port decreased by 16.3%, amounting to 91,200 units. In total, the port received 552 ships, 41 ships less than in 2023.
For the first time in the Transcaucasian region, it will be possible to service trucks and commercial vehicles, as well as buses, in one space. The multifunctional service center under the “Tegeta” brand is located at the 36th kilometer of the Tbilisi bypass. The facility, built to the standards of the German manufacturer MAN, will receive transit vehicles, along with local ones. The total investment volume of the project exceeds 80 million GEL.
The State Oil Company of Azerbaijan Socar has started transporting crude oil extracted from the “Kashagan” field in Kazakhstan via the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline.
“APM Terminal Poti” has completed the lighting project of the Poti seaport, which involved an investment of 2 million USD.
From February 1, Georgia, with the support of the EU, becomes part of the new computerized transit system. Georgia will join the Common Transit Convention and the Convention on the Simplification of Formalities in Trade in Goods, provided for in Annex 13 to the Association Agreement between Georgia and the European Union. By joining these conventions, it will be possible to transport cargo to various countries of the European Union and the Common Transit Convention (Great Britain, Turkey, Iceland, Norway, Serbia, Ukraine, Switzerland, North Macedonia, 36 countries in total) with a single transit declaration submitted to the Georgian Customs Administration and a single guarantee.
With the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the UK Good Governance Fund, a project to digitize maritime transport has been successfully tested and launched in Georgian ports. More than 400 participants in the Georgian maritime sector are already using an innovative digital platform that eliminates the manual exchange of documentation, increases the transparency of operations and improves the interdependence between agents.
In Romania, in Bucharest, the process of registering a joint venture, Green Energy Corridor Power Company - GECO POWER COMPANY, with the participation of transmission system operators of Georgia, Azerbaijan, Romania and Hungary, has been successfully completed. At this stage, the enterprise will be engaged in research and design activities for the Green Energy Corridor.
A new multimodal terminal with Kazakh investment will be put into operation in the port of Poti this year. The estimated cost of the project is $10 million. The terminal is located on an area of ​​8 hectares, its annual capacity is 80,000 TEU. The container yard can simultaneously handle 6,000 TEU.
Kazakhstan has started exporting mineral fertilizers bypassing Russia through the port of Batumi. This year, Batumi Sea Port LLC plans to transport 50,000 tons of Kazakh ammophos.
The number of direct flights from Kazakhstan to Georgia will increase to 20 per week.
KTZ Express, a subsidiary of Kazakh Railways, carried out shipments via the "middle corridor" on the route "Almaty (Kazakhstan) - Poti (Georgia) - Houston (USA, Texas)". The cargo arrived in Houston on February 16.
The Port of Poti received the MSC Nahara, which handled 2,309 containers with a capacity of 4,079 TEU. This is the first time that the port has handled such a volume of cargo on a single ship, with a total weight of more than 34,500 tons.
The route of the railway line connecting Kars (Turkey) with Nakhchivan via Iğdır (Turkey) has been approved. The length of the line is 223.9 km; trains are planned to run at 160 km/h. Construction should be completed in 5 years. The line's carrying capacity could be 5.5 million passengers and 2 million tons of cargo per year. The promotion of the project is particularly relevant given the prospect of building a railway line on Iranian territory that would connect Nakhchivan with the main part of Azerbaijan. The corresponding protocol of intentions was signed in October 2023.