Հունիսի դայջեստ, 2024
⦁ Հետազոտական Fitch Solutions ընկերությունը հոդված է հրապարակել ենթակառուցվածքի այլընտրանքների մասին Կարմիր ծովում առևտրի խափանումների ֆոնին, նշելով, որ այլընտրանքային ցամաքային միջանցքներում ներդրումների ավելացման ներուժ կա: Հոդվածի համաձայն՝ Կենտրոնական Ասիայի տարածքով Հարավարևելյան Ասիայի և Եվրոպայի միջև այլընտրանքային երթուղիներ, ներառյալ այսպես կոչված Միջին միջանցքը շարունակում է գրավել քաղաքական գործիչների ուշադրությունը տարածաշրջանում և դրա շուրջ:
⦁ Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում կայացել է Կովկաս-Կենտրոնական Ասիա-Աֆղանստան-Մոնղոլիա (CAMCA) ամենամյա տարածաշրջանային ֆորումը։ Համաժողովի շրջանակներում Ամերիկայի արտաքին քաղաքականության խորհրդի (AFPC) փորձագետ, Կենտրոնական Ասիա-Կովկաս ինստիտուտի (CACI) նախագահ դոկտոր Ֆրեդերիկ Սթարի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ քննարկում. «Տրանսկասպյան ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր».
⦁ Հունիսի 11-ին Լոնդոնում կայացել է «Միջին միջանցք» նախագծին նվիրված համաժողովը։ Միջոցառումը կազմակերպել է Կասպյան քաղաքականության կենտրոնը (CPC): Համաժողովն անցկացվել է Մեծ Բրիտանիայում՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Վրաստանի, Հայաստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքիայի դեսպանների մասնակցությամբ։ Միջոցառումը սկսվեց CPC նախագահ Աֆղան Նիֆթիի ողջույնի խոսքով, ով նշեց, որ «կասպյան տարածաշրջանը թաքնված գոհար է՝ լի ներուժով, հատկապես միջազգային առևտրի համար»:
⦁ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դարաշրջանում թվայնացման մակարդակի բարձրացումը հրատապ անհրաժեշտություն է։ Սինգապուրի Global DTC-ի օգնությամբ ստեղծվել է հարթակ, որի գաղափարն այն է, որ առաքիչները, որոնք, օրինակ, գտնվում են Հարավարևելյան Ասիայում, ներբեռնում են հավելվածը համակարգչով կամ հեռախոսով։ Նրա օգնությամբ նրանք վերահսկում են լոգիստիկ գործընթացները։ Այս լուծումը կհեշտացնի հաղորդակցությունը միջանցքի մասնակիցների միջև և թույլ կտա մուտք գործել դեպի բեռներ փոխադրման ընթացքում։ Պլատֆորմի գործարկումը սպասվում է մինչև տարեվերջ։
⦁ Թուրքիան գրեթե 15%-ով բարձրացրել է Բոսֆորի և Դարդանելի նեղուցները։ Մինչ այժմ վճարը կազմում էր 4,42 դոլար, իսկ հուլիսի 1-ից՝ 5,07 դոլար։ Ինչ վերաբերում է ավելի մեծ նավերին, ապա մինչև 2022 թվականը 10,000 տոննա բեռնատար նավը տարանցման համար վճարում էր ընդհանուր առմամբ 3,240 դոլար՝ հաշվի առնելով տարանցման նոր դրույքաչափերը, այդպիսի նավը պետք է վճարի 20,370 դոլար։
⦁ Ըստ Drewry's-ի, 40 ֆուտանոց կոնտեյների համաշխարհային ինդեքսը բարձրացել է մինչև 5117 դոլար, ինչը ռեկորդային բարձր է: Առաքման փոխարժեքը տարեկան ավելացել է 233%-ով։ Կարմիր ծովի ճգնաժամը և մատակարարումների խաթարված շղթաները կրկին ճնշում են գործդրում գների վրա:
⦁ 2024 թվականի երկրորդ եռամսյակի տվյալներով՝ Սևծովյան ավազանի երկրների դիրքերը Liner Shipping Connectivity Index-ում (LSCI) հետևյալն են՝ Թուրքիա՝ 18-րդ տեղ, Ռուսաստան՝ 32-րդ տեղ, Ռումինիա՝ 81-րդ տեղ, Բուլղարիա՝ 108-րդ։ տեղ Տեղ, Ուկրաինա՝ 158-րդ տեղ (62-րդ տեղ պատերազմից առաջ), Վրաստան՝ 119-րդ տեղ։ Ցուցանիշն ընդգրկում է ավելի քան 180 երկիր և ցույց է տալիս երկրի ինտեգրվածության մակարդակը բեռնափոխադրումների համաշխարհային ցանցին։
⦁ Հունիսին PMC հետազոտական կենտրոնի կողմից հարցված տնտեսագետների մեծ մասը կցանկանար, որ ավելի լավ միջազգային հեղինակություն ունեցող ընկերություն մասնակցի Անակլիա նավահանգստի նախագծին: Այս մասին ասվում է Կենտրոնի կողմից հրապարակված «Վրաստանի տնտեսական կլիման» երկրորդ եռամսյակի համարում։
⦁ Ասիայի խոշորագույն IndiGo ցածրբյուջետային ավիաընկերությունը ավելացնում է կանոնավոր ուղիղ չվերթների թիվը դեպի Վրաստան։ Օգոստոսի 16-ից ավիաընկերությունը չվերթներ կիրականացնի Նյու Դելի-Թբիլիսի-Նյու Դելի ավիաուղիով ամեն օր՝ շաբաթական երեք անգամի փոխարեն։ Ավիաընկերությունն օրական միջինը 1900 չվերթ է իրականացնում աշխարհի ավելի քան 600 ուղղություններով։ Այս փուլում ավիաընկերությանը պատկանում է 324 ինքնաթիռ։

⦁ Research organization Fitch Solutions has published an article on infrastructure alternatives amid red sea trade disruptions, noting that there is potential for increased investment in alternative land corridors. According to the article, alternative routes between Southeast Asia and Europe via Central Asia, the so-called Including the Middle Corridor continues to attract the attention of politicians in and around the region.
⦁ Annual regional forum of Caucasus-Central Asia-Afghanistan-Mongolia (CAMCA) was held in the capital of Kyrgyzstan, Bishkek. Within the framework of the forum, under the leadership of Dr. Frederic Starr, the expert of the American Foreign Policy Council (AFPC) and the chairman of the Central Asia-Caucasus Institute (CACI), a panel discussion was held on the topic - "Large Trans-Caspian Infrastructure Projects."
⦁ The conference on the "Middle Corridor" project was held in London on June 11. The event was organized by the Caspian Policy Center (CPC). The conference was held in Great Britain with the participation of the ambassadors of Azerbaijan, Kazakhstan, Georgia, Armenia, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and Turkey. The event began with welcoming words from CPC President Afgan Nifti, who noted that "the Caspian region is a hidden gem full of potential, especially for international trade."
⦁ Increasing the level of digitization in the era of information technology is an urgent necessity. With the help of Singapore's Global DTC, a platform was created, the idea of which is that shippers, who are, for example, in Southeast Asia, should be able to download an application on a computer or phone. With its help, they monitor the logistic processes. This solution will simplify the communication between the participants of the corridor and allow access to the cargo during transportation. The launch of the platform is expected by the end of the year.
⦁ Turkey increased the cost of passage through the Bosphorus and Dardanelles by almost 15%. Until now, the fee was $4.42, and from July 1, it will be $5.07. As for larger ships, before 2022 a 10,000-ton cargo ship paid a total of $3,240 in transit, taking into account the new transit rates, such a ship will have to pay $20,370.
⦁ According to Drewry's, the global container index for a 40-foot container rose to $5,117 and is at a record high. The shipping rate has increased by 233% annually. The Red Sea crisis and disrupted supply chains are again putting pressure on prices.
⦁ According to the data of the second quarter of 2024, the positions of the Black Sea basin countries in the Liner Shipping Connectivity Index (LSCI) are as follows: Turkey - 18th place, Russia - 32nd place, Romania - 81st place, Bulgaria - 108th place, Ukraine - 158th place (62nd place before the war), Georgia - 119th place. The index covers more than 180 countries and shows a country's level of integration with the global shipping network.
⦁ Most of the economists polled by the PMC research center in June would like a company with a better international reputation to participate in the Anaklia port project. This is stated in the second quarter edition of "Economic Climate of Georgia" published by the Center.
⦁ Asia's largest low-cost airline IndiGo is increasing the number of regular direct flights to Georgia. From August 16, the airline will operate flights on the New Delhi-Tbilisi-New Delhi air route daily instead of three times a week. The airline performs an average of 1900 flights per day to more than 600 destinations around the world. The airline currently owns 324 aircraft.