Հունիս ամսի ամփոփում, 2026
2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին վրացական միջանցքում կցորդների քանակը (2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ) տարեկան աճել է 574 միավորով, իսկ բյուջե վճարված գումարը՝ 201,215 լարիով։
☆☆☆
Հայաստանում սկսվել է 7.2 կիլոմետրանոց  Քաջարանի  թունելի կառուցումը, որը կդառնա «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի հիմնական հատվածը։ Նախագիծը կկապի Իրանի և Վրաստանի սահմանները և կկրճատի ճանապարհորդության ժամանակը 40 րոպեով։
Ղազախստանը վարձակալում է Հորմուզի նեղուցի տարածքը՝ ծովային առևտրային ուղիներին ուղիղ մուտք ունենալու համար։ Տերմինալը կդառնա Ակտաուից Թուրքմենստանով անցնող երկաթուղային երթուղու վերջին կետը և հնարավորություն կտա ավելացնել արտահանումը դեպի Հնդկաստան, Պարսից ծոցի երկրներ և Հարավարևելյան Ասիա։ Նոր լոգիստիկ կենտրոնի միջոցով Ղազախստանը կկարողանա մատակարարել մետաղներ, գյուղատնտեսական արտադրանք և էներգետիկ ապրանքներ։ Նախագիծը նախատեսվում է իրականացնել մասնավոր ներդրումներով՝ առանց բյուջետային միջոցների օգտագործման: Քննարկվում են նաև Աֆղանստանով դեպի Պակիստանի նավահանգիստներ և Իրանի Չաբահար նավահանգիստ տանող այլընտրանքային երթուղիները։
Օդանավակայանի կառավարման ընկերություն TAV Georgia-ի տվյալներով՝ Բաթումիի միջազգային օդանավակայանի տերմինալի արդեն իսկ գոյություն ունեցող 8000 քմ տարածքին ավելացվում են մոտ 1000 քմ մակերեսով նոր տարածքներ: Այս տարածքները կներառեն ինչպես գործառնական, այնպես էլ վարչական գոտիներ: Այս տարածքները կավելացնեն օդանավակայանի թողունակությունը 22-25%-ով: Գրանցման տարածքում գտնվող կետերի թիվը 14-ից կավելանա մինչև 18, ինչը կարագացնի գրանցման գործընթացը։
VIP Warehouse-ը Թբիլիսիում բացել է նոր, ժամանակակից պահեստային համալիր՝ «Մետա Հաբ»: Լիլոյի մաքսային գոտուն հարակից ամբողջ տարածքը զբաղեցնում է մինչև 18 հեկտար տարածք: Նախագծի շրջանակներում կառուցվել է մոտ 15,000 քմ մակերեսով պահեստ, որը գտնվում է 3 հեկտար տարածքի վրա: Ներքին ենթակառուցվածքը լիովին հագեցած է։
2025 թվականին Չինաստանից Եվրոպա երկաթուղային բլոկային գնացքներով իրականացվել է 20,022 չվերթ, ինչը վերջին 10 տարվա ընթացքում 25 անգամ ավելի է։ 2025 թվականի դրությամբ Չինաստանից Եվրոպա գնացքներով սպասարկվող չինական քաղաքների ընդհանուր թիվը կազմում է 128։ Դրանք Չինաստանը կապում են 26 եվրոպական երկրների 232 քաղաքների և 11 ասիական երկրների ավելի քան 100 քաղաքների հետ՝ գործնականում ծածկելով ամբողջ եվրասիական տարածքը։
2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին APM Terminals Poti-ի կոնտեյներային բեռնափոխադրումների շրջանառությունը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 8.2%-ով։ Ընկերության պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ հունվար-մայիս ամիսներին նավահանգիստը մշակել է ընդհանուր առմամբ 277,081 TEU (քսան ոտնաչափ կոնտեյներային համարժեք) բեռ։
Համաշխարհային բանկը հաստատել է 372 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում Վրաստանի հասանելիության և տրանսպորտի բարելավման նախագծի համար: Վրաստանի երկաթուղային և ճանապարհային ենթակառուցվածքներում ներդրումները կբարելավեն Եվրոպայի և Ասիայի միջև կապը և կբացեն տնտեսական հնարավորություններ միջանցքի երկայնքով գտնվող մարդկանց և բիզնեսների համար:
Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը հաստատել է, որ Չինաստան-Ղրղզստան-Ուզբեկստան երկաթուղային միջանցքը Վրաստանի նավահանգստային ենթակառուցվածքների հետ կապելը երկկողմ օրակարգի առաջնահերթ ոլորտներից մեկն է: Ժապարովը կոչ է արել վրացական գործարար շրջանակներին ավելի ակտիվորեն քննարկել Ղրղզստանի լոգիստիկայի, գյուղատնտեսության, շինարարության, թվային տնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում ներդրումային նախագծերը, որտեղ երկիրը կայուն տնտեսական աճի պայմաններում ստեղծում է բարենպաստ պայմաններ ներդրողների համար:
2025 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարները ստորագրել են կանաչ էներգիայի ոլորտում համագործակցության հուշագիր, որով մեկնարկել է Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա-Բուլղարիա էներգետիկ միջանցքի ստեղծման նախագիծը: Նախագծի իրագործելիության ուսումնասիրության նախապատրաստումը կսկսվի 2026 թվականին: Նոր միջանցքը կապահովի Կասպից ծովի տարածաշրջանից էներգամատակարարումը դեպի Հարավարևելյան Եվրոպա, մասնավորապես՝ Բուլղարիա, ինչպես նաև Ռումինիա և Հունգարիա:
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է, որ Սամսուն-Տրապիզոն-Սարփի արագընթաց երկաթուղու նախագծի արդյունքում Սև ծովի ափամերձ բոլոր քաղաքները կմիավորվեն մեկ արագընթաց երկաթուղային ցանցում: Տրապիզոնի և Սամսունի միջև ճանապարհորդության ժամանակը կկրճատվի մինչև 2 ժամ:
Նախագիծը կստեղծի ռազմավարական երկաթուղային միջանցք, որը կապելու է Թուրքիան Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հետ:
Վրաստան-Չինաստան ազատ առևտրի համաձայնագիրը կերկարաձգվի: Փոփոխության համաձայն՝ համագործակցությունը կընդլայնվի սանիտարական և բուսասանիտարական ստանդարտների, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտների, ներդրումների և էլեկտրոնային առևտրի ոլորտներում:
Հունիսի 19-ին, eLogiFest-ի և Վրաստանի էլեկտրոնային առևտրի ասոցիացիայի հետ համագործակցությամբ, Թբիլիսիում հաջողությամբ անցկացվեց «Հայստան-Վրաստան լոգիստիկայի և առևտրի ֆորում 2026»-ը, որը միավորեց Վրաստանի և Հայաստանի բիզնեսի և լոգիստիկայի ոլորտների ներկայացուցիչներին: Ֆորումը կարևոր հարթակ էր տարածաշրջանային համագործակցությունը ամրապնդելու, նոր բիզնես գործընկերություններ հաստատելու և երկու երկրների միջև առևտրի, լոգիստիկայի և մատակարարման շղթաների զարգացման նոր հնարավորությունները քննարկելու համար:
Ղազախստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը աշխատում են Միջին միջանցքի համար միասնական երկարաժամկետ սակագնային մոդել ստեղծելու ուղղությամբ: Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ներուժը մեծացնելու համար իրականացվում են մի շարք կարևոր ենթակառուցվածքային նախագծեր, այդ թվում՝ Կասպից ծովում բեռնատար նավատորմի ընդլայնումը, Ադրբեջանի հետ համատեղ հողահանման աշխատանքները և Կուրիկ նավահանգստի արդիականացումը:
ԱՄՆ զարգացման ֆինանսական կորպորացիան (DFC) PACE Group-ի հետ ստորագրել է երկրորդ 25 միլիոն դոլարի վարկային պայմանագիրը: Ֆինանսավորումը կօգտագործվի Փոթիի նոր նավահանգստում երկրորդ նավահանգստի շինարարությունն ավարտելու համար, ինչը զգալիորեն կբարձրացնի մեծածավալ բեռների մշակման հզորությունը: Նախագիծը տարեկան մեկ միլիոն տոննայով կավելացնի նավահանգստի թողունակությունը, կամրապնդի կարևորագույն ենթակառուցվածքները և առևտուրը կդարձնի Անդրկասպյան միջանցքով ավելի անվտանգ և արդյունավետ։

In January-May 2026, the number of trailers in the Georgian corridor (compared to the same period in 2025) increased by 574 units annually, and the amount paid to the budget increased by 201,215 GEL.
☆☆☆
Construction of the 7.2-kilometer Kajaran tunnel has begun in Armenia, which will become a key section of the "North-South" transport corridor. The project will connect the borders of Iran and Georgia and reduce travel time by 40 minutes.
Kazakhstan leases territory in the Strait of Hormuz to gain direct access to maritime trade routes. The terminal will become the last point of the railway route from Aktau through Turkmenistan and will allow for increased exports to India, the Persian Gulf countries and Southeast Asia. Through the new logistics center, Kazakhstan will be able to supply metals, agricultural products and energy goods. The project is planned to be implemented with private investments without using budget funds. Alternative routes through Afghanistan to Pakistani ports and to the Iranian port of Chabahar are also being considered.
According to the airport management company, TAV Georgia, new spaces of approximately 1,000 m² are being added to the existing 8,000 m² of the Batumi International Airport terminal. These spaces will include both operational and administrative zones. These spaces will increase the airport’s throughput by 22-25%. The number of counters in the check-in area will increase from 14 to 18, which will speed up the check-in process.
VIP Warehouse has opened a new, modern warehouse complex “Meta Hub” in Tbilisi. The entire territory, adjacent to the Lilo customs zone, covers an area of ​​​​up to 18 hectares. Within the framework of the project, a warehouse with an area of ​​​​about 15,000 square meters was built, which is located on an area of ​​​​3 hectares. The internal infrastructure has been fully equipped.
In 2025, 20,022 flights were carried out by rail block trains between China - Europe - China, which is a 25-fold increase in the last 10 years. As of 2025, the total number of Chinese cities served by trains from China to Europe is 128. They connect China with 232 cities in 26 European countries and more than 100 cities in 11 Asian countries, covering practically the entire Eurasian space.
In the first five months of 2026, the container cargo turnover of APM Terminals Poti increased by 8.2% compared to the same period of the previous year. According to the company's official data, in January-May, the port processed a total of 277,081 TEU (twenty-foot container equivalent) cargo.
The World Bank has approved $372 million in financing for the Georgia Accessibility and Transport Improvement Project. Investments in Georgia’s rail and road infrastructure will improve connectivity between Europe and Asia, and open up economic opportunities for people and businesses along the corridor.
Kyrgyz President Sadyr Zhaparov confirmed that connecting the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway corridor with Georgia’s port infrastructure is one of the priority areas on the bilateral agenda. Zhaparov called on Georgian business circles to more actively discuss investment projects in Kyrgyzstan’s logistics, agriculture, construction, digital economy and tourism sectors, where the country creates favorable conditions for investors amid sustainable economic growth.
In April 2025, the energy ministers of Azerbaijan, Georgia and Turkey signed a memorandum of cooperation in the field of green energy, which launched the project to create the Azerbaijan-Georgia-Turkey-Bulgaria energy corridor. The preparation of the feasibility study for the project will begin in 2026. The new corridor will ensure the supply of energy from the Caspian region to South-Eastern Europe, in particular Bulgaria, as well as Romania and Hungary.
Turkish Minister of Transport and Infrastructure Abdulkadir Uraloğlu announced that as a result of the Samsun-Trabzon-Sarpi high-speed railway project, the entire Black Sea coastal cities will be united in a single high-speed railway network. The travel time between Trabzon and Samsun will be reduced to 2 hours.
The project will create a strategic railway corridor connecting Turkey with the Caucasus and Central Asia.
The Georgia-China Free Trade Agreement will be renewed. According to the amendment, cooperation will be expanded in the areas of sanitary and phytosanitary standards, technical barriers to trade, investment and e-commerce.
On June 19, in cooperation with eLogiFest and the Ecommerce Association-Georgia, the “Armenia-Georgia Logistics and Commerce Forum 2026” was successfully held in Tbilisi, bringing together representatives of the business and logistics sectors of Georgia and Armenia. The forum was an important platform for strengthening regional cooperation, establishing new business partnerships, and discussing new opportunities for the development of trade, logistics, and supply chains between the two countries.
Kazakhstan, Azerbaijan, and Georgia are working on creating a unified long-term tariff model for the Middle Corridor. Several important infrastructure projects are being implemented to enhance the potential of the Trans-Caspian International Transport Corridor, including the expansion of the cargo fleet on the Caspian Sea, dredging works together with Azerbaijan, and the modernization of the Kuryk port.
The U.S. Development Finance Corporation (DFC) has signed a second $25 million loan agreement with PACE Group. The financing will be used to complete the construction of the second berth at the new Poti Seaport, which will significantly increase the capacity to handle bulk cargo. The project will increase the port's throughput by an additional one million tons per year, strengthen critical infrastructure, and make trade along the Trans-Caspian Corridor safer and more efficient.