Ղազախստանը կստանա 300 միլիոն դոլար Միջին միջանցքի զարգացման համար
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC), Բազմակողմ ներդրումների երաշխիքների գործակալությունը (MIGA), Ասիական ենթակառուցվածքային ներդրումների բանկը (AIIB) և Standard Chartered-ը Ղազախստանի ազգային երկաթուղիների օպերատորին հատկացրել են 300 միլիոն դոլար Միջին միջանցքի զարգացման համար: IFC-ի կառավարիչ տնօրեն Մախտար Դիոպը այս մասին գրել է սոցիալական հարթակում:
Դիոպը նշել է, որ միջոցները կհատկացվեն Ալմաթիի շուրջ 130 կիլոմետրանոց էլեկտրաֆիկացված երկաթուղու շրջանցիկ ճանապարհի կառուցմանը: Շրջանցիկ ճանապարհը, ինչպես կանխատեսվում է, կնվազեցնի Ալմաթիի շուրջ երթևեկության գերբեռնվածությունը ավելի քան 40 տոկոսով, կկրճատի առաքման ժամանակը մինչև 24 ժամ և կբարելավի բեռնափոխադրումները Տրանսկասպյան տրանսպորտային միջանցքի (TCTC) երկայնքով, որը հայտնի է նաև որպես Միջին միջանցք՝ Չինաստանը և Կենտրոնական Ասիան Կասպից ծովին, ապա՝ Եվրոպային կապող ցամաքային ճանապարհ:
Ֆինանսավորումը ներառում է մինչև 50 միլիոն դոլարի ներդրում IFC-ից, մինչև 150 միլիոն դոլարի վարկ AIIB-ից և մինչև 100 միլիոն դոլարի վարկ, որը ապահովվում է MIGA-ի կողմից առաջարկվող երաշխիքով:
2024 թվականին Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղով բեռնափոխադրումների ծավալը աճել է 62 տոկոսով՝ հասնելով 4.5 միլիոն տոննայի: 2025 թվականին այս երթուղով բեռնափոխադրումների ծավալը, կանխատեսումների համաձայն, կաճի մինչև 5.2 միլիոն տոննա, որից 4.2 միլիոն տոննան կանցնի երթուղու մասնակից երկրների միջով: Այս ծավալից 2.5 միլիոն տոննան կլինի չոր բեռ (96,000 TEU), իսկ 1.7 միլիոն տոննան՝ նավթ: Մինչև 2027 թվականը միջին միջանցքի թողունակությունը կարող է հասնել տարեկան 10 միլիոն տոննայի, ինչը կամրապնդի Ադրբեջանի տարանցիկ ներուժը և պայմաններ կստեղծի ենթակառուցվածքներում նոր ներդրումներ ներգրավելու համար: Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղով բեռնափոխադրումների նպատակային կանխատեսումը մինչև 2030 թվականը 11.4 միլիոն տոննա է:

Kazakhstan to receive $300 million for development of the Middle Corridor
The International Finance Corporation (IFC), the Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA), the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) and Standard Chartered have allocated $300 million to the operator of Kazakhstan's national railways for the development of the Middle Corridor. IFC Managing Director Makhtar Diop wrote about this on the social platform.
Diop noted that the funds will be allocated for the construction of a 130-kilometer electrified railway bypass around Almaty. The bypass is expected to reduce traffic congestion around Almaty by more than 40 percent, reduce delivery times to 24 hours, and improve cargo flows along the Trans-Caspian Transport Corridor (TCTC), also known as the Middle Corridor - a land route connecting China and Central Asia to the Caspian Sea and then to Europe.
The financing includes an investment of up to $50 million from the IFC, a loan of up to $150 million from the AIIB, and a loan of up to $100 million, supported by a guarantee offered by MIGA.
In 2024, cargo traffic on the Trans-Caspian International Transport Route increased by 62 percent, reaching 4.5 million tons. In 2025, cargo traffic on this route is expected to increase to 5.2 million tons, of which 4.2 million tons will pass through the countries participating in the route. Of this volume, 2.5 million tons will be dry cargo (96,000 TEU), and 1.7 million tons - oil. By 2027, the throughput of the middle corridor may reach 10 million tons per year, which will strengthen the transit potential of Azerbaijan and create conditions for attracting new investments in infrastructure. The target forecast for cargo traffic via the Trans-Caspian International Transport Route by 2030 is 11.4 million tons.