Մարտի նորություններ TRACECA ծրագրի երկրներում, 2025 թ
Վրաստանն ու Ադրբեջանը Եվրահանձնաժողովին խնդրել են Սևծովյան էներգետիկ նախագծին շնորհել  «Փոխադարձ հետաքրքրության նախագիծ» (PMI) կարգավիճակ ՝ արագացնելու ստորջրյա մալուխի կառուցումը, որը էլեկտրաէներգիա կարտահանի Եվրամիության երկրներ։ԵՄ անդամ երկրները պետք է էլեկտրաէներգիա ստանան Կասպից ծովի ավազանի երկրներից ստորջրյա մալուխի միջոցով։
Սեւծովյան էլեկտրահաղորդման մալուխը, որի արժեքը կազմում է 3,5 միլիարդ եվրո, կկարողանա տարեկան փոխանցել մինչեւ 4 գիգավատ էլեկտրաէներգիա, որի զգալի մասը կկազմի վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էներգիան։ Բացի այդ, Բաքուն աշխատում է Ղազախստանի և Ուզբեկստանի հետ Կասպից ծովի էլեկտրահաղորդման գծի նախագծի վրա, որը կարող է ինտեգրվել Սևծովյան մալուխի հետ՝ հեշտացնելու Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրամիություն «կանաչ» էլեկտրաէներգիայի արտահանումը:
Սևծովյան ստորջրյա մալուխային նախագծին կմիանա նաև Բուլղարիան։ Մարտի 11-ին Բուդապեշտում կայացել է Կանաչ կենտրոնական միջանցքի նախարարների լիագումար նիստը, որին մասնակցել են Վրաստանի, Հունգարիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի և Ադրբեջանի կառավարությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչները, որտեղ քննարկվել են կանաչ էներգիայի զարգացման և փոխանցման ոլորտում ռազմավարական գործընկերության հիմնական ուղղությունները։ Որոշումն ընդունվել է նախարարական նիստում։
«Sofmar Georgia»-ի տնօրեն Վախթանգ Ալանիան ասում է, որ Կենտրոնական Ասիայից նոր տեսակի բեռ՝ հանքաքար, շվեյցարական ընկերության պատվերով տեղափոխվել է Տաջիկստանից Փոթի նավահանգիստ։ Այս մասին նա հայտարարել է Սևծովյան նավահանգիստների և նավագնացության 5-րդ միջազգային ցուցահանդեսում և համաժողովում։ Վախթանգ Ալանիան նշել է, որ գործընթացը բարդ էր, բայց հաջող ավարտվեց և հետաքրքրություն առաջացրեց, այդ թվում՝ եվրոպական ընկերությունների շրջանակում։
Ուկրաինան պատրաստ է վավերացնել Թուրքիայի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը, որը տեղի կունենա Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի առաջիկա այցի ընթացքում։ Այս մասին հինգշաբթի օրը հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ Կիևում թուրքական բիզնեսի և կառավարության ներկայացուցիչների պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ։
Վրաստանի Ազգային բանկի նախագահ Նատիա Տուրնավան մասնակցել է Շվեյցարիայի Լուգանո քաղաքում անցկացված «Բլոկչեյնից այն կողմ» միջազգային միջոցառմանը։ Հանդիպման հիմնական թեման բանկային, ֆինանսական և բիզնես ոլորտներում տեխնոլոգիական նորարարությունների քննարկումն էր։ Նաթիա Թուրնավան խոսեց նաև ֆինտեխ բիզնես մոդելների զարգացման և ֆինանսական տեխնոլոգիաների առումով ԵՄ կանոնակարգերին մոտարկման կարևորության ու առաջնահերթությունների մասին։
2024 թվականին Վրաստանի տրանսպորտի և պահեստավորման ոլորտում 97,4 միլիոն դոլարի օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ են ներդրվել։ Ըստ Geostat-ի՝ հաշվետու ժամանակահատվածում այս ոլորտում FDI ամենամեծ ծավալը եղել է հարեւան Ադրբեջանից։ Երկրորդ տեղում Թուրքիան է՝ 17,5 մլն դոլար, երրորդում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները՝ 16,4 մլն դոլար։ Առաջին հնգյակի վերջին տեղում են Շվեյցարիան և Միացյալ Թագավորությունը՝ համապատասխանաբար 6 և 5 միլիոն դոլար ՕՈՒՆ-ով:
2025 թվականի հունվար-փետրվարին Վրաստանը հատել է ընդհանուր առմամբ 70 հազար միջազգային տարանցիկ տրեյլեր։ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ տարանցիկ տրեյլերի թիվը, ինչպես նաև տարանցիկ ծառայություններից ստացված հասույթը նվազել են 10 %-ով։
Թբիլիսիի ազատ գոտում գործում է մոտ 130 ընկերություն։ Առկա շինությունները 100% բնակեցված են։ Թբիլիսիի ազատ առևտրի գոտին գործում է 2016 թվականից, չնայած Zotye Holding-ն ավարտել է Թբիլիսիի ազատ առևտրի գոտու ձեռքբերումը 2023 թվականի ապրիլին։ «Zoti Holding»-ը վրացի և օտարերկրյա գործարարների կողմից հիմնադրված ընկերություն է։
Հայաստանի արտգործնախարարի խոսքով, Թուրքիայի հետ ձեռք բերված կոնկրետ պայմանավորվածություններից կարելի է նշել, որ մենք երկկողմանի աշխատանքներ ենք սկսել սահմանային ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։ Հայ և թուրք փորձագետներն արդեն ուսումնասիրում են Գյումրի-Կարս երկաթուղու վիճակը։ Այս գործընթացներն արդեն ընթացքի մեջ են։
Թբիլիսիի լոգիստիկ կենտրոնը սկսում է իր երրորդ A կարգի պահեստի կառուցումը Գեզիի տարածքում։ Անցյալ տարի Թբիլիսիի լոգիստիկ կենտրոնը լայնածավալ նախագիծ է սկսել Գեզիի տարածքում, որը բաղկացած է մի քանի փուլից։ Ծրագրի առաջին փուլը՝ Ա դասի մաքսային տերմինալը 6300 քառակուսի մետր մակերեսով, արդեն գործում է ամբողջ հզորությամբ։
Վրաստանն ու Ուզբեկստանը պայմանավորվել են համատեղ նախագծեր իրականացնել ինովացիոն ոլորտում։ Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման փոխնախարար Իրակլի Նադարեիշվիլին և Ուզբեկստանի բարձրագույն կրթության, գիտության և նորարարության նախարարի առաջին տեղակալ Շահրուխ Դալիևը ստորագրել են ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման գործում համագործակցության գործողությունների ծրագիր։ Ստորագրումը տեղի է ունեցել վրացական

March news in TRACECA countries, 2025
Georgia and Azerbaijan have asked the European Commission to grant the Black Sea Energy power line project - Project of Mutual Interest (PMI) status in order to accelerate the construction of an undersea cable that will export electricity to the EU. The undersea cable will allow EU member states to receive electricity from the Caspian basin. The Black Sea power cable, which costs €3.5 billion, will be able to transmit up to 4 gigawatts of electricity annually, a significant part of which will be generated from renewable sources. In addition, Baku is working with Kazakhstan and Uzbekistan on a Caspian Sea power line project that could be integrated with the Black Sea cable to facilitate the export of “green” electricity from Central Asia to the EU.
Bulgaria will also join the Black Sea submarine cable project. On March 11, a plenary session of the Green Central Corridor Ministerial was held in Budapest with the participation of high-ranking representatives of the governments of Georgia, Hungary, Romania, Bulgaria and Azerbaijan, where the main directions of strategic partnership in the field of development and transmission of green energy were discussed. It was at the ministerial that the above-mentioned decision was made.
Vakhtang Alania, Director of “Sofmar Georgia”, says that a new type of cargo, ore, has arrived from Central Asia, which was transported from Tajikistan to the port of Poti by order of a Swiss company. He made this statement at the 5th International Exhibition and Conference of Black Sea Ports and Shipping. Vakhtang Alania noted that the process was difficult, but it was successfully completed, which showed that it is possible and aroused interest, including from European companies.
Ukraine is ready to ratify a free trade agreement with Turkey, which will take place during the upcoming visit of Recep Tayyip Erdogan. President Volodymyr Zelenskyy said this on Thursday in Kiev during a meeting with a delegation of Turkish business and government representatives.
Natia Turnava, President of the National Bank of Georgia, participated in the international event “Beyond Blockchain” held in the Swiss city of Lugano. The main topic of the meeting was the discussion of technological innovations in the banking, finance and business sectors. Natia Turnava also spoke about the development of fintech business models and the importance and priorities of approximation with EU regulations in terms of financial technologies.
In 2024, Georgia received $97.4 million in foreign direct investment in the transport and warehousing sector. According to Geostat, the largest FDI in this sector during the reporting period came from neighboring Azerbaijan. Turkey is in second place with $17.5 million, and the United Arab Emirates is in third place with $16.4 million. At the bottom of the five are Switzerland and the United Kingdom, with FDI of $6 and $5 million, respectively.
In January-February 2025, a total of 70,000 international transit trailers crossed Georgia. Compared to the same period in 2024, the number of transit trailers, as well as income from transit services, decreased by 10%.
About 130 companies operate in the Tbilisi FIZ. The existing buildings are 100% occupied. The Tbilisi FIZ has been operating since 2016, although Zotye Holding completed the acquisition of the Tbilisi FIZ in April 2023. Zotye Holding is a company founded by Georgian and foreign businessmen.
According to the Armenian Foreign Minister, among the specific agreements reached with Turkey, it can be noted that we have started bilateral works on border infrastructure. Armenian and Turkish experts are already studying the condition of the Gyumri-Kars railway. These processes are already underway.
Tbilisi Logistics Center begins construction of the third Class A warehouse on the Gezi (CCZ) territory. Last year, Tbilisi Logistics Center launched a large-scale project on the Gezi territory, which consists of several phases. The first phase of the project, a Class A customs terminal on an area of ​​​​6,300 square meters, is already operating at full capacity.
Georgia and Uzbekistan have agreed to implement joint projects in the innovation sector. Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Irakli Nadareishvili and First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of Uzbekistan Shahrukh Daliev signed an action plan on cooperation in the development of the startup ecosystem. The signing took place within the framework of the working visit of the Georgian delegation to Uzbekistan.