Կասպից ծովի հատակին օպտիկական մալուխ կտեղադրվի մինչև 2026 թվականի վերջը
Ղազախստանի և Ադրբեջանի միջև Կասպից  ծովի հատակին տեղադրվելիք  օպտիկական մալուխը նախատեսվում է տեղադրել մինչև 2026 թվականի վերջը,- ասել է Ղազախստանի փոխվարչապետ, թվային զարգացման և արհեստական ​​բանականության նախարար Ժասլան Մադիևը։
«Տրանզիտային ներուժը մեծացնելու համար Կասպից  ծովի հատակին սկսվել է օպտիկական մալուխի կառուցումը դեպի Ադրբեջանի Հանրապետություն։ Նախագիծը նախատեսվում է ավարտել այս տարվա երրորդ եռամսյակում», - նշել է Մադիևը։
Տեղեկատվության համաձայն՝ Կասպից ծովում ծովային երկրաբանական և ինժեներական հետազոտությունների աշխատանքները սկսվել են 2025 թվականի օգոստոսին։
Տեղադրվելիք մալուխի ընդհանուր երկարությունը կկազմի 391 կիլոմետր։ Նախագծի շրջանակներում ստեղծված գծի առավելագույն թողունակությունը կկազմի 400 տերաբիթ վայրկյանում։ Այս ենթակառուցվածքը կարևոր դեր կխաղա «Միջին միջանցքի» երկայնքով թվային կապերի ամրապնդման գործում։

Optical cable to be laid on the bottom of the Caspian Sea by the end of 2026
The optical cable to be laid on the bottom of the Caspian Sea between Kazakhstan and Azerbaijan is planned to be laid by the end of 2026, - said the Deputy Prime Minister of Kazakhstan, Minister of Digital Development and Artificial Intelligence, Zhaslan Madiev.
"In order to increase the transit potential, the construction of an optical cable has begun on the bottom of the Caspian Sea to the Republic of Azerbaijan. The project is scheduled to be completed in the third quarter of this year," Madiev noted.
According to the information, marine geological and engineering research works in the Caspian Sea began in August 2025.
The total length of the cable to be laid will be 391 kilometers. The maximum throughput of the line created within the project will be 400 terabits per second. This infrastructure will play a significant role in strengthening digital connections along the “Middle Corridor”.