TRACECA News - Սեպտեմբեր 2025
Ղազախստանի ազգային երկաթուղային ընկերությունը ամերիկյան Wabtec ընկերությունից կգնի 300 շոգեքարշ և դրանց հետ կապված ենթակառուցվածքներ՝ 4.2 միլիարդ դոլարով։
ԱՄՆ առևտրի նախարարության տվյալներով՝ այս գործարքը ԱՄՆ-Ղազախստանի պատմության մեջ ամենամեծերից և ամենակարևորներից մեկն է, որը կնշանավորի Կենտրոնական Ասիայում նոր դարաշրջանի սկիզբը։ 300 շոգեքարշերի կառուցումը, ինչպես կանխատեսվում է, ԱՄՆ-ում կստեղծի լրացուցիչ 11,000 նոր աշխատատեղ, իսկ Ղազախստանը ամերիկյան ընկերությունից կստանա ժամանակակից, հզոր և արդյունավետ երկաթուղային տրանսպորտ, ինչը կնպաստի երկրում լոգիստիկայի զարգացմանը։
* * *
Բաքվից հարավ գտնվող Ալաթ ազատ տնտեսական գոտում միջազգային օդանավակայանի շինարարությունը կավարտվի հաջորդ տարվա վերջին և կբացվի 2027 թվականի առաջին եռամսյակում։ Այս մասին հայտարարել է Silk Way West Airlines-ի նախագահ և գլխավոր տնօրեն Վոլֆգանգ Մայերը, ինչպես հաղորդում է Report-ը։
Ազգային ավիաընկերություն Turkish Airlines-ը շարունակում է ընդլայնել իր թռիչքների ցանցը։ Հայտնի է, որ ընկերության տնօրենների խորհուրդը որոշել է կանոնավոր չվերթներ սկսել դեպի Տիմիշոարա (Ռումինիա) և Երևան՝ հաշվի առնելով հնարավորությունները և շուկայական պայմանները։ Նոր բացված երթուղիները համարվում են ռազմավարական նշանակություն ունեցող, հատկապես տարածաշրջանային կապի և զբոսաշրջության առումով։ «Թուրքական ավիաուղիների» այս քայլը նպատակ ունի ամրապնդել իր օդային տրանսպորտի ցանցը Բալկանների և Կովկասի հետ,- ասվում է հայտարարության մեջ։ Ավիաընկերությունը առաջիկա օրերին կհայտարարի չվերթների ամսաթվերի և հաճախականության մանրամասները։
Ըստ Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարարության՝ Թուրքիայի տարածքում միջազգային ճանապարհային տրանսպորտի ստուգման նոր ընթացակարգերը ուժի մեջ են մտել 2025 թվականի հոկտեմբերից։
Մինչդեռ մինչ այժմ օտարերկրյա փոխադրողների վերահսկողությունը, ներառյալ թույլտվությունները, ECMT լիցենզիաները և այլ ուղեկցող փաստաթղթերը, հիմնականում իրականացվում էր սահմանային անցակետերում, նոր կանոնակարգերը թույլ կտան նաև ստուգումներ անցկացնել Թուրքիայի ճանապարհներին, և հայտնաբերված ցանկացած խախտման համար նախատեսվում են վարչական տուգանքներ։ Նոր կարգավորման մեխանիզմի ներդրման նպատակն է թեթևացնել սահմաններում հերթերը, արագացնել ընթացակարգերը և ապահովել միջազգային տրանսպորտային կանոնակարգերի պահպանումը։

The Kazakh National Railway Company will
According to the US Department of Commerce, this deal is one of the largest and most important in US-Kazakh history, which will mark the beginning of a new era in Central Asia. The construction of the 300 locomotives is expected to create an additional 11,000 new jobs in the US, and Kazakhstan will receive modern, powerful and efficient rail transport from the American company, which will contribute to the development of logistics in the country.
* * *
The construction of an international airport in the Alat Free Economic Zone, located south of Baku, will be completed by the end of next year and will open in the first quarter of 2027. This was stated by the President and CEO of Silk Way West Airlines, Wolfgang Mayer, as reported by Report.
The national airline Turkish Airlines continues to expand its flight network. It is known that the company's board of directors decided to launch regular flights to Timisoara (Romania) and Yerevan, taking into account the capabilities and market conditions. The newly opened routes are considered to be of strategic importance, especially in terms of regional connectivity and tourism. This step by Turkish Airlines aims to strengthen its air transport network with the Balkans and the Caucasus, - the statement said. The airline will announce details of the dates and frequency of flights in the coming days.
According to the Turkish Ministry of
Transport and Infrastructure, new procedures for inspecting international road
transport on the territory of Turkey have come into effect from October 2025.
While until now, the control of foreign carriers – including permits, ECMT licenses and other accompanying documents – was mainly carried out at border checkpoints, the new regulations will also allow inspections on roads in Turkey, and administrative fines are provided for any violations detected. The aim of introducing the new regulatory mechanism is to relieve queues at borders, speed up procedures and ensure compliance with international transport regulations.