ლოგისტიკის ინდექსში საქართველო 138 სახელმწიფოს შორის 108–ე ადგილზეა
ქვეყნის ლოგისტიკურ ჰაბად ჩამოყალიბებას მსხვილი ინვესტიციების დეფიციტი აბრკოლებს - ამ სახელწოდებით კვლევას სატრანსპორტო დერეფნის კვლევის ცენტრი  TCRC აქვეყნებს.
„მსოფლიო ბანკის 2023 წლის კვლევის თანახმად, ლოგისტიკის ინდექსში გაერთიანებული, ყველაზე მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურის განმსაზღვრელი ქვეკომპონენტის მიხედვით, საქართველოს 138 სახელმწიფოს შორის 108–ე ადგილი უკავია.
შუა დერეფნის მიმზიდველობას ქვეყნის მასშტაბით მსხვილი სატრანსპორტო–ლოგისტიკური ცენტრების განთავსება და სატრანზიტო ტვირთების შემკრებ გამანაწილებელი ტერმინალების არსებობა განსაზღვრავს.
რეალურად, ქვეყანას გააჩნია „2023 – 2030 წლების ტრანსპორტისა და ლოგისტიკის სტრატეგია“, მაგრამ მთავრობის მიერ დამტკიცებული დოკუმენტი არ შეიცავს არანაირ კონკრეტიკას, საქართველოში ლოგისტიკური ცენტრების ადგილმდებარეობის, სპეციფიკის და საინვესტიციო ტევადობის შესახებ.
შედეგად, ქვეყანას რეგიონში ლოგისტიკურ ცენტრად გადაქცევის ამბიცია გააჩნია, მაგრამ დღემდე ფინანსურად ტევადი მსხვილი ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურული ობიექტების მშენებლობა ვერ განუხორციელებია“, - აღნიშნულია კვლევაში.
ორგანიზაციის ინფორმაციით, მსოფლიო ბანკის ბოლო 2023 წლის კვლევის საფუძველზე 138 სახელმწიფოს შორის, საქართველო წარმოადგენს ნაწილობრივ ლოგისტიკური შესაძლებლობების მქონე ქვეყანას – მისი ინდექსი 2.7 ია, რაც, ბევრად ჩამორჩება გაუმჯობესებული შესაძლებლობების მქონე ქვეყნების (3.2 – 3.6) ინდექსებს. საქართველოს ინდექსი ვერ ჩაითვლება, რეგიონში ლოგისტიკური ჰაბის ამბიციის მქონე ქვეყნის დამაკმაყოფილებელ შედეგად. ამასთან, მათივე ინფორმაციით, საქართველო, ინფრასტრუქტურის ქვეკომპონენტით, ჩამორჩება რეგიონის თითქმის ყველა ქვეყანას, შედარებისათვის – თურქეთი – 43 ე საფეხური, სომხეთი – 76 ე საფეხური, ყაზახეთი და ტაჯიკეთი – მე 80 ე საფეხური, ბელარუსი და რუსეთი – 68 ე საფეხური, უზბეკეთი, ყირგიზეთი და უკრაინა – 89 ე საფეხური. ფაქტობრივად, ინფრასტრუქტურის მდგომარეობით საქართველოს მხოლოდ მოლდოვაზე უკეთესი (132 – ე საფეხური) პოზიცია გააჩნია - წერს TCRC ანგარიშში.
„ლოგისტიკის ინდექსის პოზიციონირების მიხედვით ცალსახაა, რომ საქართველო ჯერ კიდევ შორსაა რეგიონში ლოგისტიკური ჰაბის ადგილის დაკავებასთან. ერთ–ერთი მიზეზი, მსხვილ ლოგისტიკურ – ინფრასტრუქტურულ პროექტებში ინვესტიციების მოზიდვის ნაკლებობაა. გარკვეული მცდელობა ქვეყანაში მსხვილი ლოგისტიკური ობიექტების შექმნასთან დაკავშირებით არსებობდა“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
დასკვნის სახით – მიუხედავად სახელმწიფოს მხრიდან გაკეთებული ამბიციური განაცხადისა, საქართველოს რეგიონულ ლოგისტიკურ ჰაბად გადაქცევის შესახებ, რამდენიმე წლის უკან თბილისის სიახლოვეს კუმისში და ქუთაისში დაანონსებული ფინანსურად ტევადი ლოგისტიკური ცენტრების პროექტების განხორციელება დღემდე ვერ მოხერხდა.
ქვეყანაში ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის სისტემური ხედვის არ არსებობის გამო, კომპანიები შეზღუდული ფინანსური სახსრებით, 10 მლნ დოლარის ფარგლებში, თბილისის აგლომერაციაში მცირე სიმძლავრის ლოგისტიკური ცენტრების და სასაწყობო მეურნეობების ინფრასტრუქტურას ავითარებენ. როგორიცაა – თბილისის მშრალი ნავსადგური, თბილისის ლოგისტიკური ცენტრი, GDC Logistics ის სასაწყობე ფართობი, FedEX-ის ლოგისტიკური ცენტრი. რაც შუა დერეფნით მოზიდული ტვირთნაკადების მომსახურებისათვის არასაკმარისია.
მეზობელ ქვეყნებში ჩადებული საფინანსო რესურსების მოცულობები და განხორციელებული ლოგისტიკური პროექტები ნათლად მეტყველებს, რომ რეგიონში ლოგისტიკური ჰაბის დატვირთვის ფუნქციას აზერბაიჯანი და თურქეთი ითავსებს“, - აღნიშნავენ სატრანსპორტო დერეფნის კვლევის ცენტრში.

Georgia ranks 108th out of 138 countries in the Logistics Index
The country's development as a logistics hub is hindered by a lack of large investments - this is the title of a study published by the Transport Corridor Research Center (TCRC).
“According to the 2023 World Bank study, according to the most important infrastructure-determining subcomponent included in the Logistics Index, Georgia ranks 108th among 138 countries.
The attractiveness of the Central Corridor is determined by the location of large transport and logistics centers throughout the country and the presence of transit cargo collection and distribution terminals.
In reality, the country has a “Transport and Logistics Strategy for 2023-2030”, but the document approved by the government does not contain any specifics about the location, specificity and investment capacity of logistics centers in Georgia.
As a result, the country has the ambition to become a logistics hub in the region, but has not yet been able to build financially viable large-scale logistics infrastructure facilities,” the study states.
According to the organization, based on the latest World Bank 2023 study, among 138 countries, Georgia is a country with partial logistics capabilities – its index is 2.7, which is far behind the indices of countries with improved capabilities (3.2 – 3.6). Georgia’s index cannot be considered a satisfactory result for a country with the ambition of becoming a logistics hub in the region. In addition, according to their own information, Georgia, in terms of infrastructure, lags behind almost all countries in the region, for comparison – Turkey – 43rd place, Armenia – 76th place, Kazakhstan and Tajikistan – 80th place, Belarus and Russia – 68th place, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Ukraine – 89th place. In fact, in terms of infrastructure, Georgia is only better than Moldova (132nd place) - writes the TCRC report.
“According to the positioning of the logistics index, it is clear that Georgia is still far from taking the place of a logistics hub in the region. One of the reasons is the lack of investment attraction in large logistics and infrastructure projects. There were some attempts to create large logistics facilities in the country,” the report notes.
In conclusion – despite the ambitious statement made by the state about transforming Georgia into a regional logistics hub, the projects of financially capacious logistics centers announced several years ago in Kumasi and Kutaisi near Tbilisi have not yet been implemented.
Due to the lack of a systematic vision of the logistics infrastructure in the country, companies are developing the infrastructure of small-capacity logistics centers and warehouses in the Tbilisi agglomeration with limited financial resources, within the framework of 10 million dollars. Such as – Tbilisi Dry Port, Tbilisi Logistics Center, GDC Logistics warehouse area, FedEX Logistics Center. Which is insufficient to service cargo flows attracted by the middle corridor.
"The volumes of financial resources invested in neighboring countries and the implemented logistics projects clearly demonstrate that Azerbaijan and Turkey fulfill the role of a logistics hub in the region," the Transport Corridor Research Center notes.