მნიშვნელოვანი სიახლეები ტრასეკას ქვეყნებში - მაისი, 2026
ყასიმ-ჟომარტ ტოკაევმა დაამტკიცა კანონი, რომელიც რატიფიცირებს ყაზახეთსა და ტაჯიკეთს შორის მოკავშირეთა ურთიერთობების შესახებ ხელშეკრულებას. შეთანხმება, სავარაუდოდ, გააძლიერებს ვაჭრობას, ეკონომიკურ თანამშრომლობას, უსაფრთხოების თანამშრომლობას და ორ ქვეყანას შორის გრძელვადიან განვითარებას [caspianpost.com]
* * *
5 მაისს, სომხეთმა და საფრანგეთმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას ჩრდილოეთ-სამხრეთის მაგისტრალზე ბაგუშატის გვირაბის მშენებლობაზე, რომელიც ირან-სომხეთის და საქართველო-სომხეთის სასაზღვრო მონაკვეთებს დააკავშირებს. [newsplus.ge]
10 მაისს ილჰამ ალიევმა დააანონსა ზანგილანის ახალი სატრანსპორტო კვანძის შესახებ, რომელიც მდებარეობს აზერბაიჯანის სამხრეთ-დასავლეთში და ესაზღვრება სომხეთს და ირანს. ზანგილანი ორ მეზობელ ქვეყანასთან დამაკავშირებელ სასაზღვრო კარიბჭის ფუნქციას შეასრულებს. ბაქოდან ზანგილანში მგზავრობა რკინიგზით იქნება შესაძლებელი. რკინიგზა გაგრძელდება და შეუერთდება ზანგეზურის დერეფანს, რათა დაუკავშირდეს ნახიჩევანს. მომავალ წელს რკინიგზით მიმოსვლა ხანქენდიშიც [მთიანი ყარაბაღის ცენტრი] დაიწყება. ამავდროულად, ირანის საზღვარზე ხიდის მშენებლობა თითქმის დასრულებულია, ხოლო სასაზღვრო-საბაჟო ინფრასტრუქტურა აღბენდში ამჟამად მშენებლობის პროცესშია. ზანგილანიდან აღბენდის გავლით სპარსეთის ყურისკენ; აქედან ნახიჩევანისკენ, შემდეგ ჯულფასკენ და კვლავ სპარსეთის ყურისკენ. ეს ადგილი საერთაშორისო ცენტრად იქცევა. [president.az]
ბაქო და ასტანა კასპიის ზღვის განვითარების ერთობლივ პროექტს ამზადებენ, ყაზახეთი და აზერბაიჯანი ერთობლივი მიწის სამუშაოების საწარმოს შექმნას გეგმავენ. ინიციატივა ყაზახეთის მთავრობის რეზოლუციის პროექტშია ასახული, სახელწოდებით „შუა დერეფნის განვითარების თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერის შესახებ“ [caspianpost.com]
თურქმენეთის ხელისუფლებამ კასპიის ზღვაზე თურქმენბაშის ნავსადგურამდე, აშხაბად - თურქმენბაშის რკინიგზის მოდერნიზაციის ტექნიკურ - ეკონომიკური დასაბუთების მოსამზადებლად საერთაშორისო ტენდერი გამოაცხადა. ამავდროულად, დაგეგმილია აშხაბადსა და თურქმენაბაშს შორის დამაკავშირებელი რკინიგზის ხაზის რეკონსტრუქცია.
თურქმენეთის მთავრობის განცხადებით, უზბეკეთის საზღვრიდან კასპიის ზღვამდე რკინიგზის მოდერნიზაციის პროექტი, შუა დერეფანს ჩინური ტვირთნაკადების მოზიდვაში კონკურენციას გაუწევს. სხვა მოსაზრებით, თურქმენეთის მარშრუტს შეუძლია რეგიონში არა კონკურენციის, არამედ სინერგიის ეფექტის შექმნა, დამატებით დამაკავშირებელი რგოლის ფუნქციის შესრულებით. იგულისხმება კასპიის ზღვის „ვიწრო ადგილების“, კერძოდ ყაზახეთის ნავსადგურებზე დატვირთვის შემცირება. საქართველოსთვის აღნიშნული ორივე ფაქტორი - კონკურენცია და სინერგიის ეფექტის მიღწევაც, გააძლიერებს ტვირთების მოზიდვის შესაძლებლობებს.
ჩინეთის ჩართულობით და რუსეთის გვერდის ავლით მიმდინარე ფინანსურად ყველაზე ტევადი ($4,7 მლრდ) სარკინიგზო მარშრუტის  (ჩინეთი-ყირგიზეთი-უზბეკეთი) მშენებლობის პარალელურად, თურქმენაბადი - თურქმენბაშის სარკინიგზო ხაზი TRACECA-ს პროგრამის ლოგიკურ გაგრძელებას წარმოადგენს. თურქმენეთი ჩინური ლოკომოტივების მწარმოებლებთან 20 წელზე მეტია თანამშრომლობს. ამჟამად, თურქმენეთის მოძრავი შემადგენლობა ჩინეთიდან მოწოდებულ 180 ლოკომოტივსა და 423 ვაგონს მოიცავს. [transcor.ge]

Important News in the TRACECA Countries - May 2026
Kasym-Jomart Tokayev has approved a law ratifying the Treaty on Allied Relations between Kazakhstan and Tajikistan. The agreement is expected to strengthen trade, economic cooperation, security cooperation and long-term development between the two countries [caspianpost.com]
* * *
On May 5, Armenia and France signed an agreement on the construction of the Bagushat Tunnel on the North-South Highway, which will connect the Iran-Armenia and Georgia-Armenia border sections. [newsplus.ge]
On May 10, Ilham Aliyev announced the construction of a new transport hub in Zangilan, located in the southwest of Azerbaijan and bordering Armenia and Iran. Zangilan will serve as a border gate connecting the two neighboring countries. Travel from Baku to Zangilan will be possible by rail. The railway will be extended and will join the Zangezur corridor to connect with Nakhchivan. Next year, rail traffic will also begin in Khankendi [the center of Nagorno-Karabakh]. At the same time, the construction of a bridge on the Iranian border is almost complete, and border and customs infrastructure in Aghbend is currently under construction. From Zangilan through Aghbend to the Persian Gulf; from there to Nakhchivan, then to Julfa and back to the Persian Gulf. This place will become an international center. [president.az]
Baku and Astana are preparing a joint project for the development of the Caspian Sea, Kazakhstan and Azerbaijan plan to create a joint earthworks enterprise. The initiative is reflected in the draft resolution of the Kazakh government entitled “On signing an agreement on cooperation in the development of the Middle Corridor” [caspianpost.com]
The Turkmen authorities have announced an international tender for the preparation of a feasibility study for the modernization of the Ashgabat-Turkmenbashi railway on the Caspian Sea to the port of Turkmenbashi. At the same time, it is planned to reconstruct the connecting railway line between Ashgabat and Turkmenbashi.
According to the Turkmen government, the railway modernization project from the Uzbek border to the Caspian Sea will compete with the Middle Corridor in attracting Chinese cargo flows. According to another opinion, the Turkmen route can create not competition, but synergy effects in the region, additionally performing the function of a connecting link. This means reducing the load on the “bottlenecks” of the Caspian Sea, in particular, on the ports of Kazakhstan. For Georgia, both of these factors - competition and achieving synergy effects - will strengthen the ability to attract cargo.
In parallel with the construction of the most financially capacious ($4.7 billion) railway route (China-Kyrgyzstan-Uzbekistan) with the involvement of China and bypassing Russia, the Turkmenabad-Turkmenbashi railway line is a logical continuation of the TRACECA program. Turkmenistan has been cooperating with Chinese locomotive manufacturers for over 20 years. Currently, Turkmenistan's rolling stock includes 180 locomotives and 423 wagons supplied from China. [transcor.ge]